Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

Izrada star trackera

Zapeli ste s projektom? Ovdje je pravo mjesto za postaviti pitanje. Imajte na umu da ekipa e-radionice neće uvijek i/ili redovno odgovarati na pitanja postavljena u ovom podforumu.
Odgovorite
rados.kif#6718
Novak
Novak

Izrada star trackera

Post Postao/la rados.kif#6718 » uto tra 02, 2019 11:19 am

Pozdrav, htio bih si izraditi star tracker, uređaj poput iOptron, koji prati kretanje zvijezda te kontrira rotaciji zemlje, tako da prilikom slikanja dugih ekspozicija zvijezde ostaju na istom mjestu i ne ostavljaju trag. Stoga bih trebao preporuku kako i koji motor mogu upotrijebiti da se on okreće jako sporo (sukladno rotaciji Zemlje). Trebao bi biti i malkice jači motor jer bi na cijeloj toj montaži povezao klasični DSLR fotić. Možete vidjeti kako izgleda skupi iOptron uređaj na slici koju prilažem. Hvala i lp.
slika
david.zovko#3855
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Re: Izrada star trackera

Post Postao/la david.zovko#3855 » sri tra 03, 2019 10:29 pm

Zanimljiv projekt. Mislim da je najbolje koristiti stepper motor koji, uz dobru mehaniku, ima najveću snagu i preciznost. Nažalost o mehanici ne znam puno, ali ovaj stepper motor uz ovaj driver su mislim dobra kombinacija.
https://e-radionica.com/hr/nema17-stepper-motor.html
https://e-radionica.com/hr/stepper-moto ... a4988.html

Javi napredak s projektom!
rados.kif#6718
Novak
Novak

Post Postao/la rados.kif#6718 » čet tra 04, 2019 10:40 am

Hvala na preporuci. Mislim da bi taj motor odgovarao što se tiše broja koraka i što je korak 1,8 stupnjeva. To bi taman bilo 360 stupnjeva. Samo još isprogramirati da mu za korak treba 4 minute i da to ide tečno. Jedino što me brine je snaga motora, tj hoće li moći podnijeti težinu kamere sa objektivom. U svakom slučaju hvala puno na preporuci, svakako ću se dati u ovaj projekt čim bolje proučim sve dijelove potrebne za sastaviti tracker.
ivan.fadiga#6563
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#6563 » čet tra 04, 2019 11:05 am

Pozdrav,
Mislim da bi vam za ovaj projekt bilo potrebno koristiti nekakav prijenos tako da ako steper motor radi korake konstantno bez prekida( stalno se pomiče) jer ako nemaš prijenos motor će se pomaknuti za 1.8 stupnjeva i onda čekati 4 minute.
Koliko sam shvatio vama treba da se kamera u 4 minute pomakne za 1.8 stupnjeva( ili više) i da to bude kontinuirano pomicanje, a ne da se pomiče u koracima ????
rados.kif#6718
Novak
Novak

Post Postao/la rados.kif#6718 » čet tra 04, 2019 11:19 am

Tako je. U velikoj većini sličnih projekata ljudi koriste steper motore, projekt tipa Barn door tracker.
Bilo bi super kada bi to bilo kontinuirano i polako bez ikakvih trzaja i osjetnih pomaka. Naišao sam i na podatak da bi se morao i servo motor koristiti samo što oni imaju veliki broj okretaja u minuti pa se treba programirati preko kontrolera, a treba imati i snagu okretati postavu cijelu.
ivan.fadiga#6563
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#6563 » čet tra 04, 2019 11:29 pm

ne znam, dali bi nešto poput spomenutog Barn door trackera bilo zadovoljavajuće jer je jednostavnije za napraviti, a tražeći po internetu sam vidio da i to koriste za snimanje.
Ako uhvatim vremena preko vikenda imam jedan stepper motor s par zupčanika pa ću ga probati natjerati da radi što sporije i kontinuirano pa Vam javim kako je prošlo :D
Ima i opcija s DC motorima i zupčanicima što je isto prihvatljivo pa razmotrite i tu opciju( jedino ako DC motor ne bi imao snage za takvo nešto s obzirom na težinu kamere).
LP
Ivan
rados.kif#6718
Novak
Novak

Post Postao/la rados.kif#6718 » pet tra 05, 2019 10:53 am

E da, barn door tracker sam napravio, samo moram zamijeniti motor jer prebrzo okreće a nemam prostora za puno zupčanika. Stoga sam naručio na ebayu motor koji ima 5-6 okretaja. Spojim ga na zupčanik sa 10 zubaca koji je spojen na zupčanik od 50 zubaca koji pokreće šipku. Ugl fora napravica i jedva čekam da ju isprobam. Sada mi je palo na pamet da sam mogao izraditi i ovakav star tracker sa motorom koji se programira da sporo okreće i na tu montažu stavim glavu za stative i kameru. Stoga i tražim jači malo motor. Projekt je zanimljiv :)
ivan.fadiga#6563
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#6563 » uto tra 09, 2019 1:56 pm

Pozdrav,
Evo za vikend sam probao kao što sam i rekao napraviti da se motor vrti sporije i može se dobiti ako driver postavi u mikro steping da motoru za jedan krug treba 32 sekunde, ali pošto vama treba za jedan korak 4 minute može se napraviti da se motor pomakne za jedan mikrokorak svakih 15 sekundi ( mikrokorak iznosi 0,12 stupnjeva ako se ide sa dijeljenjem koraka na 16 manjih) što bi se moglo napraviti i ne bi trzalo kao da je korak od 1,8 stupnjeva.
Ako se još postavi koji zupčanik onda se ovo sve mijenja te bi i pomaci bili manji tj. ne bi primijetili trzanje ( ali oo je dio mehanike koji baš i ne znam).
Projekt je svakako zanimljiv pa kada završite s izradom podijelite konačan rezultat.
LP,
Ivan
Odgovorite