Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

Arduino u auto/motor

Zapeli ste s projektom? Ovdje je pravo mjesto za postaviti pitanje. Imajte na umu da ekipa e-radionice neće uvijek i/ili redovno odgovarati na pitanja postavljena u ovom podforumu.
Odgovorite
lukazikaovic#4903
Novak
Novak

Arduino u auto/motor

Post Postao/la lukazikaovic#4903 » pet tra 19, 2019 1:28 am

Pozdrav!
Imam par ideja za projekte po skuteru pa me zanima

Jeli imao iko iskustva sa ugrađivanjem arduina u automobil ili motor/skuter. Pretpostavljan da nije dovoljno spojiti arduino direktno na bateriju.
Što koristiti za stabilizaciju? jeli možda najbezbolnije raskopati auto punjač za mobitel pa prespojiti izlaz na ulaz arduina?
domagoj#6575
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Re: Arduino u auto/motor

Post Postao/la domagoj#6575 » pet tra 19, 2019 8:50 am

Pozdrav!
Pa zar nije istosmjerni napon kad sve ide preko akumulatora? Nisam spajao Arduino ali sam spajao Siemens Logo preko utičnice za upaljač i nisam imao nikakvih problema. Siemens isto očekuje stabilizirani napon, tj. nema nikakav sklop u sebi koji bi to popeglao.
Pozdrav, Domagoj
lukazikaovic#4903
Novak
Novak

Post Postao/la lukazikaovic#4903 » pet tra 19, 2019 12:12 pm

baterija se puni preko alternatora tj namotaja u slucaju skutera. To ide u regler, ali ne vjerujem da regler to dovoljno ispegla za vako osjetljivu elektroniku.

lp
domagoj#6575
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Post Postao/la domagoj#6575 » pet tra 19, 2019 12:42 pm

Da, jedino što je akumulator cijelo vrijeme priključen pa ne znam da li se na kraju njegov napon i napon reglera superponiraju ili ipak ostane ispeglan zbog akumulatora. Možda bi step-down modul pomogao koji bi 12V skinuo na cca 7 i u tom skdanju napona, možda ga njegova elektronika ispegla. Na to bi mogao znati odgovor David Zovko iz e-radionice.
Davide, ako vidiš ovaj post, ajd baci neki komentar.
Pozdrav, Domagoj
david.zovko#4354
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#4354 » sri tra 24, 2019 10:24 am

Regler = regulator napona? Nije mu nikakav problem ako napon na ulazu varira, dapače, on će to bolje ispeglati nego neki switching regulator. Neće škoditi ni staviti dodatnog kapaciteta na izlaz. Tako da bez problem možeš povezati akumulator preko regulatora napona na Croduino. Ako nećeš imati neka velika trošila, možeš slobodno povezati na VIN pin na Croduinu i koristiti njegov regulator napona.

Koliko znam, alternator također ide na ispravljač i tek onda na akumulator, tako da ni tu ne bi trebalo biti nekih spike-ove napona koji bi oštetili regulator.

Ukratko, bez straha se mogu spojiti i regulator napona i nekakav switching buck converter (step-down).
lukazikaovic#4903
Novak
Novak

Post Postao/la lukazikaovic#4903 » sri tra 24, 2019 11:23 am

david.zovko#8530 je napisao/la:
sri tra 24, 2019 10:24 am
Regler = regulator napona? Nije mu nikakav problem ako napon na ulazu varira, dapače, on će to bolje ispeglati nego neki switching regulator. Neće škoditi ni staviti dodatnog kapaciteta na izlaz. Tako da bez problem možeš povezati akumulator preko regulatora napona na Croduino. Ako nećeš imati neka velika trošila, možeš slobodno povezati na VIN pin na Croduinu i koristiti njegov regulator napona.

Koliko znam, alternator također ide na ispravljač i tek onda na akumulator, tako da ni tu ne bi trebalo biti nekih spike-ove napona koji bi oštetili regulator.

Ukratko, bez straha se mogu spojiti i regulator napona i nekakav switching buck converter (step-down).
pod regler mislim na regulator napona od skutera koji pretvara u DC struju da može punit bateriju. probat cu onda bez dodatne stabilizacije.
Ne mislim da ce spikeovi ostetit regulator nego se bojim da se arduino ne blesira sa komandama pošto bi releji ako bi preklopili ugasili motor.
Cilj mi je napajat nekakav servo motorić i 1-2 releja.
david.zovko#4354
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#4354 » sub tra 27, 2019 6:52 pm

Jasno, hvala na objašnjenju. Ako koristiš regulator napona, s dovoljnim kapacitetom na njegovom izlazu, ne moraš se brinuti za voltage spike-ove.
Odgovorite