Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

Potrebni elementi za Arduino projekte

Zapeli ste s projektom? Ovdje je pravo mjesto za postaviti pitanje. Imajte na umu da ekipa e-radionice neće uvijek i/ili redovno odgovarati na pitanja postavljena u ovom podforumu.
Odgovorite
zdravko.bedenikovic#8446
Novak
Novak

Potrebni elementi za Arduino projekte

Post Postao/la zdravko.bedenikovic#8446 » uto svi 21, 2019 12:48 pm

Molim preporuku za potrebne elemente za izradu nekoliko projekata baziranih na Arduino platformi:
1. mjerenje težine nekog predmeta, očekivana težina 30 - 100 kg, potrebno je vanjsko napajanje, komunikacija:
a) putem WiFi-ja
b) slanjem poruke na mobitel o težini

2. meteorološka stanica (temeratura, vlaga,...?)
- varijanta sa vanjskim napajanjem
- varijanta sa mrežnim napajanjem
Komunikacija: WiFi, slanje podataka na neko web sučelje

3. praćenje temperature zatvorenog prostora i uključivanje nekog električnog uređaja putem SMS-a (npr. bojlera za centralno grijanje)
Komunikacija: SMS
Mrežno napajanje

4. Kontrola vlage u prostoru i automatsko uključivanje uređaja za odvlaživanje
Mrežno napajanje

Ovo su za sada neke od ideja, a moguće da će biti još jedna ili dvije.
Molim da razmotrite ove projekte i savjetujte koji su nam elementi potrebni.

Hvala i srdačan pozdrav
Zdravko
dekip#3158
Hobist
Hobist
Kontakt:

Re: Potrebni elementi za Arduino projekte

Post Postao/la dekip#3158 » uto svi 21, 2019 9:32 pm

Redom:

1. Za merenje težine ja bih po tvom scenariju upotrebio četiri senzora opterećenja uz HX711 modul. Ovakvi kompleti koštaju oko $3 i vrlo lako se koriste. Senzori su u stanju da mere težine do 50kg, pa puta četiri. ;)
Ovakvi kompleti se i inače koriste za digitalne vage koje koristimo da bismo izmerili sopstvenu težinu. Na mreži postoje primeri vezivanja ovog kompleta na NodeMCU tako da se problem vezivanja na WiFi može lako rešiti. S obzirom da je Nova ekvivalent NodeMCU, možeš ići i sa Croduinom bez problema.

2. Za meteorološku stanicu najjednostavnije ti je da uzmeš neki BME280 senzor koji je možda za nijansu skuplji ali sa njim imaš očitavanja temperature, relativne vlažnosti vazduha, vazdušnog pritiska i posredno nadmorske visine. Kada bi išao na varijantu nekog DHT tada bi merio samo temperaturu i vlažnost vazduha. Za WiFi isto NodeMCU/Nova. Šta znači vanjsko napajanje a šta mrežno? Za setup ti treba 5V kako god da to izvedeš. U sobi Prikaži Svoj Projekat sam postavio DIY uređaja koji meri parametre sa BMP280 što je vrlo slično BME280.

3. Ovde ti treba neki mikrokontroler, za merenje temperature može i DHT11/22 ili nešto slično, pa čak i termistor. Za uključivanje električnog uređaja ti treba relej sa optoizolatorom. Za komunikaciju sa SMS-om ti treba neki od modula koji to omogućavaju. Nisam gledao kod E-radionice, ali mislim da imaju nešto slično. Samo da napomenem da ti uz takav scenarijo treba i SIM kartica uz pretplatu provajderu.

4. Isti setup kao i kod 3. samo bez SMS.

Ako misliš da koristiš struju sa PoE sviča ili adaptera, postoje ethernet konektori gde možeš da izvučeš naponske vodove do naponskog regulatora (ili slično) a zatim da snižen napon odvedeš do mikrokontrolera i setup-a.

Sve ovo se vrlo lako povezuje, ostaje samo da se sve to izprogramira a ja koliko vidim, tebi to sve treba da vidiš online, ili da ti projekti sami automatski izvrašavaju određene stvari uz uslove. Kreni polako, pa kad zapneš dođi ovamo.
zdravko.bedenikovic#8446
Novak
Novak

Post Postao/la zdravko.bedenikovic#8446 » sri svi 22, 2019 8:33 am

Hvala na odgovorima i sugestijama. Vrlo je vjerojatno da će toga trebati još i još, pa molim za strpljenje i razumijevanje i u slučaju banalnih pitanja.

Za sada bih želio razjasniti još nekoliko početničkih pitanja:
1. uz HX711 trebam još neki senzor do 50kg. Ovo što se nudi na e-radonici je do 10kg. Dakle, morat ću to nabaviti drugdje. Da li je umjesto 4x50 moguće staviti više senzora za manju masu?

2. Vanjsko napajanje je baterija, akumulator ili sl, a mrežno je 220V

3. Za uključivanje električnog uređaja ti treba relej sa optoizolatorom. Zar tu nije dovoljan običan relej? Može malo pojašnjenje oko toga?
Ovo za SIM mi je jasno....

Za sada hvala i do sljedećeg "susreta"
david.zovko#1103
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#1103 » sri svi 22, 2019 7:43 pm

Za vagu; možeš staviti više senzora za masu, gravitacijska sila djeluje prema dolje, pa će masa biti raspoređena po svim senzorima. Zbrojiš sve senzore i imaš masu objekta na vagi. Kućne (kupaonske) vage baš tako rade.
dekip#3158
Hobist
Hobist
Kontakt:

Post Postao/la dekip#3158 » sri svi 22, 2019 7:44 pm

Kao i za sve, ne postoji glupo pitanje. Postoji samo glup odgovor.

1. U vezi merenja težine, ako je forma uređaja poput vage na kojoj se mi merimo, onda ide ovako nešto:
https://www.aliexpress.com/item/4pcs-50 ... 02410.html
Na mreži ima pregršt tutorijala kako ih povezati. Ja ovaj komplet imam sigurno godinu dana ali ga još nisam ni probao da li radi. Radio sam kuhinjsku vagu sa šipkom opterećenja gde je vezivanje i pristup malo drugačiji ali suština je ista.
https://www.sk.rs/2018/11/sklp06.html
Postoje i "kuke" ali mislim da ti to ne treba.

2. Za napajanje ok, sad razumem.
Za "vanjsko" napajanje, ja sam uvek koristio litijum jonske baterije (18650, na primer) uz module za punjenje (TP4056 a isti koristi i E-radionica za svoje ploče) i step-up module po potrebi (MT3608).
Za "mrežno" sam često koristio obične punjače mobilnih telefona, ali možeš ići i na malo naprednije varijante, poput:
https://www.aliexpress.com/item/5V-700m ... 30307.html
https://www.aliexpress.com/item/1pcs-HL ... 01643.html
Moj tip bi bio HLK gde samo vodi računa o tome koji je izlazni napon i koja snaga, jer ih ima raznih. Zapravo, ima tri varijante.

3. Šta podrazumevaš pod običnim relejem? Običan relej se može povezati sa Arduinom, ali na taj način ćeš dobiti i šum sa namotaja, ali i vrlo verovatno "magic smoke". Ne znam koliko si ovladao materijom, ali jedini smislen način upravljanja nekim trećim uređajem preko mikrokontrolera je korišćenje releja sa optoizolatorima. Imaš ih jednokanalne, dvokanalne i tako dalje.
https://www.aliexpress.com/item/4-chann ... 59086.html
Razlozi zašto je optoizolator neophodan traži pisanje text wall-a, ali ako te interesuje da čitaš, tu sam. :)

Sorry za linkove sa Aliekspresa, nisam gledao šta nude David i ekipa. Svakako ti preporučujem da naručiš od E-radionice.
Odgovorite