Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

VU metar odnosno sound detector

Zapeli ste s projektom? Ovdje je pravo mjesto za postaviti pitanje. Imajte na umu da ekipa e-radionice neće uvijek i/ili redovno odgovarati na pitanja postavljena u ovom podforumu.
Odgovorite
matko.plavi#1931
Novak
Novak

VU metar odnosno sound detector

Post Postao/la matko.plavi#1931 » pon svi 27, 2019 8:03 pm

Pozdrav ekipa,

Svjestan sam da bi ovaj topic mogao pisati i na nekom english based forumu ali nekako radje pisem ovdje u nadi da je manje onih koji ce odgovoriti na post samo da bi dobili +1 u post kategoriji :) Inace studiram kiparstvo na zg ALU a projekt s kojim se sada bavim je "Sramezljiva" skulptura. Pošto je umjetnost jedna velika spika, tako i ovaj rad ima svoju spiku. Ono sto me cesto smeta na otvorenjima izlozbi jest buka i galama u prostorima gdje se izlaze. Uglavnom ljudi dodu jest, pit i biti videnei a manje sami vidjeti ono sto se izlaže (naravno da ovo nije uvijek tako no cesto jest) pa sam ponukan time se upustio u rad skulpture koja je "sramezljiva" te nije bas "sretna" kad se oko nje prica.

Koncept je objekt visok cca 2 metra, radi jednostavnosti, recimo da je to kvadar dimenzija 30cm x 4cm x 200cm u kojem je odreden broj Led dioda (10-20 komada ovisno o tome koliko ce svjetla unutar davati) upravljanje preko PWM izlaza koji je spojen na driver. Dolazni signal je iz mikrofona koji ima svoje predpojacalo bazirano na LM386 sklopu.

slika ovaj sklop nasao sam na http://www.learningaboutelectronics.com ... ircuit.php

Posto je ovo gore sound dectector a mene interesira "obrnuti" VU metar koji kada ljudi oko skulpture pricaju svjetlo koje generiraju LED diode bi treperile ovisno o inputu, te kada je tisina bi svjetlile sve koristio sam sljedeci kod https://www.instructables.com/id/Arduino-VU-meter-1/ da za pocetak dobijem pravi VU metar kako bih bio siguran da sklop radi. No vec tu sam zapeo jer ne uspijevam uopce to dobiti da sljaka.

Dali po vasem misljenju uopce te dvije stvari mogu zajedno? ( u smislu predpojacalo i mikrofon s prvog sitea i kod s drugog)

Pocinjem sumnjati u breadbord i dali su uopce kontakti dobri kada popikam sve to u njega jer neki od kondenzatora kao da uopce se ne uhvate u breadboardu. Dolazim u napast da polemim sve na plocicu pa da sam siguran da su kontakti dobri, ali to ce biti korak 2. Pa ako netko ima kakav dobar savijet pomoci ce.

Toliko za pocetak
ivan.fadiga#3491
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Re: VU metar odnosno sound detector

Post Postao/la ivan.fadiga#3491 » ned lip 02, 2019 10:23 pm

Pozdrav,
Za projekt bi možda bilo lakše da se koristi modul za detekciju zvuka (https://e-radionica.com/hr/modul-detektor-zvuka.html).
U ovom slučaju možete samo detektirati dali ima zvuka ili ne, a jačinu pri kojoj se senzor aktivira podešavate sa potenciometrom.
Kada se detektira zvuk mogao bi se upaliti pwm na diodama, a inače bi svijetlile kada nema zvuka.
LP
Ivan
Odgovorite