VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

Rad s dugim žicama

Zapeli ste s projektom? Ovdje je pravo mjesto za postaviti pitanje. Imajte na umu da ekipa e-radionice neće uvijek i/ili redovno odgovarati na pitanja postavljena u ovom podforumu.
Odgovorite
somnicfarnas303#7221
Novak
Novak

Rad s dugim žicama

Post Postao/la somnicfarnas303#7221 » pet stu 15, 2019 11:18 am

Želim koristiti Arduino Uno za otkrivanje razine vode u nadzemnom spremniku koji je udaljen oko 150m od mog arduina (pomicanje ga nije opcija jer ga moram povezati s pumpom). Sada se otkrivanje vrši magnetskim senzorom plovaka koji radi na 5V i povezan je s digitalnim ulazom Arduina.

Dakle, za prijenos snage na senzor, koristim li pojačalo ili nešto slično?

Netko mi je preporučio da koristim deblje žice jer imaju manji otpor, ali također mi je preporučeno korištenje kabela CAT5, jer imam 4 spremnika, što moram provjeriti. Može li mi netko pomoći ili mi reći, kako riješiti problem?

(Ja sam srednjoškolski poznavatelj električnih stvari, molim vas, pođite mi lako)
Zadnja izmjena: somnicfarnas303#7221, dana/u sub stu 16, 2019 2:41 am, ukupno mijenjano 1 put.
domagoj#8742
Elektroničar
Elektroničar

Re: Rad s dugim žicama

Post Postao/la domagoj#8742 » pet stu 15, 2019 11:41 am

Pozdrav!
Prvo bi provjerio koliko se od tih 5V izgubi na 150m žice. Deblja žica ima svakako manji otpor, ali je pitanje je li dovoljno manji. Budući da plovak radi kao sklopka probao bi njime okidati relej, npr. 24VAC, a mirni kontakt releja spojiti na Arduino. Time je plovak galvanski odvojen od Arduina pa napon više ne igra ulogu. Ne bi išao ni na napon mreže jer je ipak u pitanju spremnik s vodom i dosta velika udaljenost pa da ne dođe do nesreće.
Pozdrav, Domagoj
david.zovko#8814
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Re: Rad s dugim žicama

Post Postao/la david.zovko#8814 » ned stu 17, 2019 9:35 am

Slažem se s Domagojevim savjetima! Svakako prvo provjeriti koliko se gubi s multimetrom. CAT5 je dosta tanka žica. 230VAC nema smisla koristiti.

Dodatna opcija: može se signal "Prevesti" na neku komunikaciju kao što je RS485 i onda sigurno nemate problem s duljinom žice i to bez obzira na debljinu žice. CAT5 će tu biti dobra opcija jer je to diferencijalni par, a CAT5 ima upletene parice. Ima na internetu puno primjera za RS485, a mi ćemo isto uskoro imati modul + tutorijal.
Odgovorite