Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

3D printer setup

Razgovori i pitanja o lemilicama, multimetrima, osciloskopima, 3D printerima i ostalim alatima i opremom koja čini radionicu svakog makera/elektroničara.
Odgovorite
david.zovko#5873
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

3D printer setup

Post Postao/la david.zovko#5873 » pon srp 16, 2018 9:15 am

U ovoj temi pokažite nam svoj 3D printer, pohvalite ga ili kritizirajte, pokažite nam kako ste ga "moddali", koje dodatke ste mu dodali, njegovu kvalitetu printa, koje filamente i materijale koristite itd.

U ovoj temi postavite svoje setupe, a u temi komentari raspravljamo o njima.

Go, go, go! :dance:
david.zovko#5873
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Re: 3D printer setup

Post Postao/la david.zovko#5873 » pon srp 16, 2018 9:34 am

Mi u radionici imamo Prusu i3 MK3. Stigla nam je prije otprilike 2 mjeseca i mogu reći da je skoro pa nismo ugasili od onda :ugeek:

slika

Koristimo Plastika Trček filamente(vjerojatno ste pogodili..) i većinom printamo u PLA i PETG. Sve stoji na LACK stoliću iz IKEE(49kn mislim). Ako ikada poželimo napraviti kučište za ABS, samo stavimo još jedan stolić gore i zatvorimo stranice s pleksijem.

Jedan primjer kvalitete printa, klasična Prusa out-of-the-box kvaliteta. Printer je inače stvarno odličan i ogromna promjena na bolje nakon Wanhao 3D printera, ali opet nije printer kod kojega ćete ubaciti fajl u slicer, staviti da se printa i otići na 3 dana. Morate se malo upoznati s opcijama i mogućnostima slicera i obično morate biti blizu njega dok se ne isprinta prva dva ili tri layera. Ako to prođe OK, 99.5% da će cijeli print biti dobar, tj. da nakon tih prvih par layera neće biti problema.
slika

Trenutno printamo dodatke za printer, plan je isprintati:
- side box, mala praktična kutijica koja stoji sa strana bed-a, ali ispod njega, pa se u nju mogu spremati mali printovi: https://www.thingiverse.com/thing:2913700
- tool holder - već je gore s desne strane, ali morat ćemo isprintati u plavoj boji umjesto trenutne silver :) https://www.thingiverse.com/thing:2741580
- filament holder - stock filament holder nije baš najbolji, pa printamo jedan koji nam se svidio: https://www.thingiverse.com/thing:1832235
- lights holder - upravo se printa na slici printera. Svjetla koja stoje s gornje strane. https://www.thingiverse.com/thing:2055511
- filament guide, jednostavan print koji sprječava preveliko "šetanje" filamenta: https://www.thingiverse.com/thing:2758405
- jedan mali, ali jako fora print: NEMA filament indicator - pokazuje u kojem smjeru se okreće extruder motor, pa možete vidjeti retraction filamenta. Mi smo se odlučili za windmill varijantu https://www.thingiverse.com/thing:2638857

Moramo još dodati Raspberry Pi Zero W i zavrtiti OctoPi na njemu, ali nikako da stignemo! Svakako ćemo probati i ubaciti kameru na njega(nabavili smo flat kablove) pa ćemo vidjeti hoće li biti procesorske snage u njemu za tako nešto.

Stavit ću sliku kada ove stvari dovršimo! Ako imate ideje ili tipove za Prusu, javite! :idea:
lovro.sverko#5221
Novak
Novak

Post Postao/la lovro.sverko#5221 » sri srp 18, 2018 10:24 am

Anet A8 sa mnogim modifikacijama. Još trebam staviti plexi kako bih zatvorio kućište, i probušiti rupe na gornjem stolu da filament može stajati gore.

slika

slika

Uglavnom printam sa PETG, ali printa sve materijale bez problema. Printer je spojen na Raspberry Pi sa OctoPrint-om i radi kao urica. Najčešće koristim Prusa Slic3r, pogotovo u zadnje vrijeme otkada su dodali opciju spajanja na OctoPrint direktno iz Slic3r-a.

https://youtu.be/OXmu9DpFsVw

slika
adrianopusar#8046
Novak
Novak

Post Postao/la adrianopusar#8046 » sri srp 18, 2018 2:22 pm

Flashforge Creator Pro 2016 sa Bondtech dualdrive feederom i Buildtak Flexplate platformom. Do njega još Palette+ za printanje u 4 boje ili materijala.
Filament preferiram koristiti samo od colorFabba ali u zadnje vrijeme kombiniram i sa Devil designom.

slika

Printovi u boji (uvijek se koristi purge tower za izmjenu)

slika
slika
slika
slika
vjeran.mandic#3958
Novak
Novak

Post Postao/la vjeran.mandic#3958 » sri srp 18, 2018 7:22 pm

Pozz evo i mojih slikica lol
Anycubic I3 i printer iz kucne radinosti
p.s. na oba dva su moj mod softwera tj firmwera jer sa postojecima nemogu dobiti kvalitetu i brzinu a sada lagano tjeram 80-110 bez pretjeranih gubitaka u kvaliteti

slika

slika
solo761#6494
Novak
Novak

Post Postao/la solo761#6494 » sri svi 29, 2019 6:19 pm

Da malo cimnem temu :).

Imam dva printera, Tevo Tornado i Creality Ender 2.

Prvo Tornado

slika slika

Ima dosta promjena u odnosu na stock verziju. Vidljivo izvana: petsfang cooler za ispis, dodani kotači na šarafe za niveliranje kreveta, staklena ploča na koju se printa (to su zapravo ogledala iz Ikee, LOTS, 4 komada dimenzija 30x30cm za 40kn, taman pašu na printer), držači stakla/ogledala na kuteve kreveta (upravo za LOTS ogledala, ima ih preko nekoliko na thingiverse-u, za Y remen nosač sa vijkom tako da mogu lako opustiti ili zategnuti remen, nogice da bude povišen tako da kontrolnu kutiju mogu staviti ispod, gornje držače i donje za M8 šipku da se učvrsti konstrukcija (u pravilu i nije toliki problem osim ako se ne printa nešto jako visoko što treba preciznost da se rezultat klikne u nešto, odstupanje od pravog kuta prije dodatka ovih štangi je bilo 2-3 stupnja), iz kutije sam izvadio 5cm ventilatore i stavio 7cm sunon ventilatore sa vanjske strane kutije putem adaptera. Nevjerojatno koliko je tiše, a više puše. Tim više što su orginlani počeli "runiti kuruz nakon dva mjeseca. I na kraju nosač za filament koji je ušarafljen na gornju stranicu.

Od "sakrivenih" upgrade-a promjenio sam napajanje sa nekog no name "200W" na Mean Well 150W (stavio sam u navodnike jer su gabaritima bili identični pa se sve bojim kako je bilo 200W). Tih 150W je sasvim dovoljno jer se koristi samo za matičnu i grijač glave, krevet ima 220V AC grijač koji je kontroliran sa SSR-om koji je u kutiji, a kojega sam isto promjenio, sa no-namea na nekog brandiranog iste snage (no bilo je to još prošle godine pa sam zaboravio marku). Osim napajanja zamjenio sam i matičnu ploču, originalno je bila MKS Base 1.6 sa fiksnim (zalemljenim) stepper driverima (A4688), stavio sam SKR V1.1 (32bit CPU za razliku od 8bit ATmega2560 MCU-a na staroj matičnoj) matičnu i kombinaciju TMC2208 (X, Y, Z) i LV8729 (extruder) drivera. Nevjerojatno je kolika je razlika u buci koji proizvode stepperi sa A4688 vs TMC drivera. Probao sam i LV8729 na svim osima sa 1:128 microsteppingom i tiše je od A4688, ali se i dalje ne može mjeriti sa TMC-ovima (koji rade na 1:16, ali interno interpoliraju na 1:256), a pošto nisam vidio razliku kvaliteti printa u odnosu na TMC-ove sam se vratio na njih.
Software je Marlin 2.0.x bugfix od prije nekoliko mjeseci. Sve radi OK pa nema smisla stavljati svježije verzije, tim više što ni one još nisu finalne.

Ender 2

slika slika

Njega sam nabavio baš zato što je manji volumen, da ne palim veliku "pilu" ako trebam nešto sitnije ispisati. A i zato što ne znam kuda bi stavio veći printer :D. Npr. Ender 3 bi mi bio bolji izbor, veći volumen, ali ne znam kuda bi sa njim. Ovog mogu i u ormar staviti :D.

Na njemu ima manje promjena. Stavio sam petsfang i na njega, nabavio staklo za print (ok je i ova njegova podloga, ali staklo mi je draže). Originalno napajanje je 250W, ali ima ugrađeni vent od 4-5 cm koji nije kontroliran što znači da uvijek zavija. No printer ne troši toliko i više nego dovoljno mu je (kvalitetno) napajanje od 200W pa sam nabavio Mean Well LRS-200-12 napajanje i modelirao kućište za njega na koje ide utikač sa prekidačem da ga mogu paliti i gasiti. Origigi je Ender 2 bez toga. Kabel iz printera i sa utikačem za 220V se zašarafi direktno na napajanje i onda kada je uštekan u struju radi, a kada je išteka ne radi... To mi se nije svidjelo pa sam po uzoru na jednu drugo napravio ovo. Ako netko treba, nevezano za Ender 2, model je na thingiverse-u. Mislim da ću ga malo modificirati u skorije vrijeme tako da napravim neke nogice za Endera tako da napajanje može ići ispod, i tako još manje mjesta zauzeti, ali prvo moram odlučiti kojim smjerom mi je to najbolje za napraviti.

Osim napajanja sam zamjenio i elektroniku. Originalno Ender 2 ima zalemljene drivere i što je još gore matična ima ATmega 1284p, a ne uobičajeniji 2560 MCU što je veliko ograničenje jer je flash samo 128kB. Npr. probao sam u Marlin dodati podršku za BLTouch ali jednostavno ne stane. Nakon što sam poisključivao hrpu stvari i dalje bilo 3 kB previše. Jedino kako sa origigi matičnom uspiju staviti BLTouch (ili generalno neki auto bed leveling) je da izbace podršku za SD kartice što znači da se onda printa samo preko USB-a putem octopi-a ili kompa, a to mi ne odgovara. Octopi mi je spreman već par mjeseci, ali nikako da ga instaliram, a i moram odlučiti na koji printer, mada mislim da može istovremeno oba, ali prvo moram rješiti glavni problem, kuda staviti kameru :doh:.
Tako da sam na kraju stavio MKS Gen L matičnu u Endera (koja je prvo bila u Tornadu, a Ender ju je naslijedio kada je Tornado dobio SKR, genealogija je bitna :D), naravno, origigi pokrov preko elektronike ne paše na Gen L, Gen L je veći od origigi matične, pa sam morao izmodelirati i isprintati novo. A pošto sam to već printao stavio sam 7 cm vent, opet, em tiše, em više puše od origigi 4 cm venta. Ovo kućište još nije na thingiverse-u, ali ako neko treba pošaljem STL-ove i FreeCAD file.

Toliko za sada :).
Odgovorite