Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

Napajanje Basic2

Tehnička podrška za Croduino 8-bitne pločice: Basic, Basic2, NOVA, miniNOVA, Damba, ETA
Odgovorite
domagoj#1816
Elektroničar
Elektroničar

Napajanje Basic2

Post Postao/la domagoj#1816 » uto sij 07, 2020 4:15 pm

Pozdrav!
Ako koristim napajanje https://e-radionica.com/hr/napajanje-5v ... lazom.html mogu li +5V i GND spojiti direktno na pinove GND (3,5,21) i +5V (4,6) na Croduinu? Dakle, ne koristim VIN niti USB konektor na pločici. Za neke projekte mi je to praktičnije nego standardni USB kabel. Pretpostavljam da spajanjem direktno na pinove zaobilazim sve vrste regulatora, zaštite i slično koje su na pločici, pa bi pravo pitanje bilo smijem li to napraviti. I kolika struja smije biti u tom slučaju. Mislim napajati RTC modul i Neopixel ring s 12 ledica. Ledice ne svijetle punim sjajem već 1/16. Ako sam dobro pročitao, jedan Neopixel ring može povući i do 60mA, a ja ih imam 12, što bi bilo 720mA. Ali kako stvarno jako svijetle i 1/16 mi je dovoljno, to bi bilo 45mA za svih 12.
Zapravo, RTC modul i Neopixel ring se ne bi napajali preko Basic2, već bi svi oni bili spojeni paralelno na navedeno napajanje, pa me ne bi trebala brinuti jačina struje kroz Basic2, ali me svejedno zanima koliko smijem provući ako se Basic2 napaja direktno. Na pinoutu od Basic2 piše za 3,3V da smije 100mA, ali za 5V ne piše. Piše za VIN, ali tamo treba dovesti 7-24V, tako da mi ni to ne daje odgovor.
Pozdrav, Domagoj
david.zovko#1541
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Re: Napajanje Basic2

Post Postao/la david.zovko#1541 » pet sij 10, 2020 11:19 am

Bok Domagoj!

Da, tako je, možeš direktno na pinove +5V i gnd s tim napajanjem. Ta dva pina spojena su direktno na kontroler (zaobilazi sve regulatore) pa treba paziti da je izvor koji ide na te pinove reguliran, ali s ovim napajanjem s linka ne bi trebao imati problema.
Nemaš ni problema s ograničenjem struje, tu ti je praktički ograničenje debljina vodova na ploči, a tu imaš sigurno par ampera za igrati se.

3.3V na 100mA je mali regulator na ploči. Za VIN, ulazni napon također ovisi o regulatoru. A ovdje daješ direktno na "supply line", zaobilaziš sve drugo, tako da nemaš ograničenje sa strujom, osim da je držiš u normalnim okvirima :)
domagoj#1816
Elektroničar
Elektroničar

Re: Napajanje Basic2

Post Postao/la domagoj#1816 » pet sij 10, 2020 11:43 am

Odlično :D
Bok, Domagoj
Odgovorite