VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

Praktična razlika Basic2/Basic3

Tehnička podrška za Croduino 8-bitne pločice: Basic, Basic2, NOVA, miniNOVA, Damba, ETA
Odgovorite
domagoj#4843
Elektroničar
Elektroničar

Praktična razlika Basic2/Basic3

Post Postao/la domagoj#4843 » sub vel 29, 2020 11:11 pm

Pozdrav ekipo!
Koja bi bila praktična razlika između Croduina Basic2/Basic? Ovo je možda pitanje za ekipu iz e-radionice, ali me isto tako zanima ako je netko u praksi osjetio neke različitosti, pa da ih podijeli s nama.
Dakle, ono što je vidljivo, Basic2 je nešto stariji i mrvu skuplji od Basic3. Očito se stimulira prodaja Basic3 jer se možda Basic2 bude ugasio. Ali gledajući općenito trgovinu, stariji modeli kojih se želiš riješiti su obično jeftiniji. Nije neka razlika, ali ipak. Dakle, možda postoji neki skriveni razlog u razlici koja se ne odražava na funkcionalnost, programiranje i slično, ali bi nekome možda ta razlika bila važna. Naravno, ako uopće postoji. Konkretno, mene zanima zašto bi se odlučio na Basic2 ako je isti kao Basic3 koji je noviji, još k tome ima easyC konketor koji nije sad neko svjetsko čudo, ali je uz to i jeftiniji. Ajmo reći, pločica je bolje opremljena za manje para i pri tome nije bitno treba li mi ta dodatna oprema kad je jeftinija. Pojedinačno nije velika razlika u cijeni, ali na 10 kom. Basic2 dobiješ 11 Basic3, pa za neku malo veću instalaciju nije ti baš svejedno.
Pozdrav, Domagoj
ivan.fadiga#8657
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Re: Praktična razlika Basic2/Basic3

Post Postao/la ivan.fadiga#8657 » ned ožu 01, 2020 3:35 pm

Pozdrav,
Razlika je što Basic 2 ima CP2102( Basic CH340C) također imaju i različite regulatore napona (uz to mislim da su i osigurači na usb ulazu različiti).
Razlog za cijenu proizlazi iz komponenti koje se koriste na pločicama.
Naravno kolega David zna detaljnije koje su razlike ali ovo je na prvu što se vidi iz opisa.
domagoj#4843
Elektroničar
Elektroničar

Post Postao/la domagoj#4843 » ned ožu 01, 2020 6:41 pm

Ivane, pozdrav!
Te tehničke razlike vjerojatno ne utjeću na funkcionalnost i kompatibilnost pa onda korisnik ne vidi razliku osim u cijeni. U tom slučaju ostaje pitanje iz kojeg razloga bi se odlučio za Basic2, odnosno za Basic3.
david.zovko#6032
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#6032 » čet ožu 05, 2020 11:32 pm

Super pitanje :) Osim USB-UART konvertera i regulatora napona, Basic3 ima i easyC konektor. Prema toj logici bi trebao biti skuplji jer ima dodatne mogućnosti, ali opet nije slučaj...

USB-UART adapter je podosta važan, zapravo. CP2102 s Basic2 je skuplji nego CH340 na Basic3. CP2102 je chip koji ima "tradiciju" u DIY području i puno je ljudi naviklo na njega, a to je jedino razlog zašto je još Basic2 živ. Kada ga nitko više ne bude kupovao, mi ćemo ga umiroviti. Zapravo, još ga aktivno proizvodimo, ne prodajemo stare zalihe, pa ima smisla da bude skuplji -- želimo da se prodaje novi proizvod.

Zašto želimo da se prodaje novi proizvod je dobrim dijelom razlog i easyC, puno više ljudi će imati ploču koja ima easyC što im omogućuje lako povezivanje na easyC sustav.

Suprotna se stvar dogodila s NOVA serijom, recimo NOVA2 i NOVA32 (koju ćemo objaviti idući tjedan). Za NOVA2 baziran na ESP8266 nema smisla da bude skuplji od ESP32, koji je puno moćniji. Planiramo također proizvoditi dalje i NOVA2 dok se bude prodavao.. a vjerujemo da će to biti sigurno godinu-dvije, s obzirom na popularnost ESP8266.

Nadam se da sam dobro objasnio (malo je kasno :)). Slobodno pitaj dalje..
domagoj#4843
Elektroničar
Elektroničar

Post Postao/la domagoj#4843 » pet ožu 06, 2020 12:01 am

Da, da, objašnjenje je i više nego dobro. Jedino sada mi se nameće pitanje. Kakva je razlika između CP2102 i CH340? Je li zbog više cijene CP2102 kvalitetniji ili je jednostavno toliko popularan da mu ne pada cijena?
david.zovko#6032
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#6032 » pet ožu 06, 2020 8:31 am

Čim je chip made-in-china, vjerojatno je prevestveno namjenjen za njihovo tržište i ne može biti visoka cijena. CH340 je takav, ali se pokazao kvalitetnim i izdržljivim pa se koristi i na zapadu. Mi ga imamo između ostalih, ali i hrpa puno većih DIY firmi, recimo Sparkfun.

CP2102 je Silabsov i košta barem 4 puta više nego CH :) mnogi čipovi nikada ne spuste cijenu, jednostavno se umirove (EOL - End Of Life) pod istom cijenom i zamjene ih noviji chipovi.
Odgovorite