Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

(Ne)Stabilnost očitavanja senzora BMP180 u dužem radu?

Tehnička podrška za sve module i aktuatore iz ponude e-radionica.com
Odgovorite
jolerapps#7722
Novak
Novak

(Ne)Stabilnost očitavanja senzora BMP180 u dužem radu?

Post Postao/la jolerapps#7722 » pon vel 17, 2020 10:04 pm

Ne znam je li tko imao ovakvoga iskustva s BMP180 jer možda nije lako zamijetiti, ali htio bih postaviti pitanje i vidjeti hoće li tko ponuditi repliku.
Uredio sam programski kod koji očitava BMP180 senzor na način da mi očitava temperaturu i tlak te izračunava i prikazuje nadmorsku visinu i to sve radi prilično točno i glatko na neko kraće vrijeme. No, ukoliko sklop ostavim raditi malo duže, npr. 45 min, a pri tome je važno reći da se nikamo ne mičem i sklop čitavo vrijeme mjerenja leži na stolu, primijetio sam da mi se počinje kvariti rezultat za visinu na način da kliže prema sve većim vrijednostima - nepovratno?! Pri tome, pada vrijednost očitanja tlaka malo po malo, ali konstantno - što je prema formuli koja ih povezuje dosljedno, ali nije prirodno da se tlak u kratkom vremenu i na istom mjestu tako konstantno i nepovratno mijenja, a zbog toga da rezultat za visinu naraste i preko 10 m. Primjećujem i da očitanje temperature pada, ali to nije toliko očito, a i u onom izrazu nema izravne ovisnosti o temperaturi.

U sažetku: moj je dojam da senzor nakon nekih 45 min. kontinuiranoga rada kao da izgubi stabilnost očitanja tlaka, a to se onda manifestira kroz klizanje rezultata za nadmorsku visinu (možda ne bih ni primijetio da sklop nije nepomičan na stolu). Zanimljivo, kada sam na kratko stavio prst na senzor, mjerenja su se vratila u očekivane vrijednosti, ali nakon što sam prst maknuo, rezultati su opet počeli klizati na neprihvatljive vrijednosti.

Imate li osobnih sličnih iskustava s ponašanjem senzora? Mislim, priroda ovoga senzora je takva da bi se očekivala dugoročna stabilnost, a ne da rezultati postanu nestabilni nakon cca. 45 min. Ja znam da bih mu pokazivanje mogao vjerojatno iskalibrirati da ponovo izračunam tlak pri morskoj površini (po), što inače učinim na početku mjerenja, ali to za praktične scenarije ne bi bilo prihvatljivo u situaciji kada bih senzor bio na mobilnoj platformi i trebao dinamički ažurirati i vrijednost trenutačne nadmorske visine na bazi promjene trenutačnoga tlaka. Zbog toga mislim da je ispravno odrediti 'po' na početku mjerenja iz početnog očitanja tlaka (p) i poznate nadmorske visine.

Hvala!
dekip#7781
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Re: (Ne)Stabilnost očitavanja senzora BMP180 u dužem radu?

Post Postao/la dekip#7781 » pon vel 17, 2020 10:42 pm

Koja biblioteka je u pitnaju? Inače je mnogo bolji izbor BMP280. BMP180 nemam pa ne znam kako se ponaša, ali BMP280 sa Adafruit bibliotekom radi kao sat. Provereno.

Kako si vezao? Koji tačno modul? Koje napajanje?
jolerapps#7722
Novak
Novak

Post Postao/la jolerapps#7722 » uto vel 18, 2020 9:54 am

Za bibliotteku sam koristio onu na koju su na stranici e-radionice uputili ( https://e-radionica.com/hr/blog/2015/10/11/kkm-bmp180/ ). Vezao sam isto kako je navedeno, tj. pinove SDA i SCK na pinove Croduino Nove 4 i 5. Tu nema baš nekih varijacija, a napajam s 3.3 V pina Croduino Nove. Mislim da su ti detalji viši relevantni kada sklop ne radi ili daje odmah neke nerazumne rezultate. Ali on počne raditi s realnim mjernim vrijednostima, a nakon nekog vremena, kako rekoh, počne klizati sa svojim očitanjima. Ovaj BMP180 sam kupio prije više od 2g, ali nisam imao vremena igrati se s tim. Tek sada. Vidim da sada imaju u ponudi redizajniranu pločicu, ali pitanje je je li nešto bolja. Može se pretpostaviti da jest. A što se tiče BME280, primijetio sam ga u ponudi, ali njegova mi se cijena čini previsokom. Ne znam zašto je takva, no ako bi za stabilna očitanja trebalo toliko platiti, ok, platio bih :)
domagoj#5904
Elektroničar
Elektroničar

Post Postao/la domagoj#5904 » uto vel 18, 2020 10:08 am

Nisam se igrao s navedenim modulom pa me zanima grije li se u radu? Nakon 45 min se očito s njim nešto događa a temperaturu je najlakše provjeriti.
jolerapps#7722
Novak
Novak

Post Postao/la jolerapps#7722 » uto vel 18, 2020 3:24 pm

Senzor je tako malih dimenzija da je teško to izmjeriti, osim eventualno boljim infracrvenim termometrom s laserskim ciljnikom, jer se ne bi mjerila baš samo temp senzora, već i okolne pločice. (Možda tek onaj špicasti termometar za pećnicu.) Na dodir prstom, ne uviđam neku osobitu razliku.
dekip#7781
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Post Postao/la dekip#7781 » uto vel 18, 2020 3:37 pm

A da li je mozda modul koji imaš zapravo modul koji radi na 5V? Može li slika? Tih modula ima koliko hoćeš. Sam senzor radi na oko 3V i imaš takve module. Ali imaš i module koji imaju naponski regulator i treba na VCC da im se dovede 5V.
jolerapps#7722
Novak
Novak

Post Postao/la jolerapps#7722 » sri vel 19, 2020 1:19 pm

Evo, baš sam danas probao s napajanjem od 5V s Croduina. Zbog toga ili ne, danas mi je skoro 2 sata očitavanje davalo realistične vrijednosti, ali onda je ipak malo po malo otklizalo. O kojem se senzoru radi, napisao sam u ranijem postu: BMP180 koji sam na e-radionici kupio pred cca. 2 godine, ali tek sada sam ga počeo koristiti. Na web stranici vezanoj uz proizvod stoji da se breakout pločica (na kojoj dolazi senzor) napaja u rasponu 2V - 6V. Ja sam najprije napajao s 3.3V, a sada evo s 5V. Možda je ispao nešto stabilniji s napajanjem od 5V, ali ipak nije mnogo duže izdržao. No, dobro, i to je neko iskustvo, ali očito ne mogu zaključiti da bih ga mogao ostaviti na nekom mjestu da bude u svrhu trajnijega mjerenja meteoroloških parametara. Najvredniji dio ovdje je bilo to pospajati i testirati željeni kod, a senzor se lako zamijeni drugim, boljim. Evo, registrirao sam dobru preporuku za BME280. Dobro za znati (iako još uvijek ne vidim zašto je toliko skuplji, osim ako ne baš zbog stabilnosti :) ).
dekip#7781
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Post Postao/la dekip#7781 » sri vel 19, 2020 4:59 pm

Stabilniji, precizniji... mada bi i taj trebao biti dobar. Svakako ne bi smeo da nepotrebno dize ocitane vrednosti.
jolerapps#7722
Novak
Novak

Post Postao/la jolerapps#7722 » ned vel 23, 2020 9:28 am

Htio sam te još pitati kako pouzdano znaš da BME280 radi stalno točno? S kojim pouzdanim podacima si usporedio njegovo očitanje tlaka i temperature? Jesi li unutar koda možda uključio izračun nadmorske visine (meni je taj detalj ukazao na nestabilnost jer se kod očitanja tlaka i temperature sporije primijeti odstupanje)?
dekip#8211 je napisao/la:
pon vel 17, 2020 10:42 pm
...Inače je mnogo bolji izbor BMP280. BMP180 nemam pa ne znam kako se ponaša, ali BMP280 sa Adafruit bibliotekom radi kao sat...
dekip#7781
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Post Postao/la dekip#7781 » ned vel 23, 2020 4:10 pm

Taj parametar se koristi samo kada želiš da izračunaš nadmorsku vidinu, posredno preko vazdušnog pritiska.Taj senzor koristim isključivo za temperaturu, vlažnost vazduha i vazdušni pritisak. Ako pogledaš uporedo ta dva senzora, videćeš da je precizniji, samim tim i pouzdaniji. I kao senzor je noviji, mada je Bosch izbacio još noviju verziju senzora (680) ali je taj bezobrazno skup za ovo što mi radimo. Ako pričamo o pouzdanim vrednostima, postoji nešto što se zove kalibracija. Ako ti je neophodno da tačno znaš neku od dobijenih vrednosti, potrebno je upoređivanje sa nečim u šta si sto posto siguran. Recimo, živin termometar. Konkretno, imam nekoliko BME280 i rade. Nisam proveravao da li su počeli da brljave u međuvremenu. Ne bi trebalo, ali moguće je sve.
jolerapps#7722
Novak
Novak

Post Postao/la jolerapps#7722 » ned vel 23, 2020 6:10 pm

Dobro, znam ja što je kalibracija :clap: Pitao sam te zato što nisam siguran da bih zamijetio nešto neobično s vrijednostima tlaka (unutar tog testnog intervala) da nisam uz to izračunavao i visinu i držao ga na istom mjestu jer visina se uočljivo počela mijenjati za relativno male promjene tlaka i temperature. Ali dobro...
david.zovko#7956
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#7956 » uto vel 25, 2020 7:55 pm

Mislim da BMP180 se definitivno ne bi trebao koristiti kao meteorološki senzor. To je više senzor za eksperimentiranje i nekakavi mali feedback o vanjskim uvjetima. BME280 i BME860 senzore Bosch prodaje kao enviromental senzore za inddor korištenje, sa čime garantiraju nekakvu veću preciznost.

Nadomorska visina se računa, ako se dobro sjećam iz tlaka, dakle tlak lagano odstupa pa s njima i nadmorska visina. Iako, nisam do sada čuo za ovaj problem, možda ima smisla da se o vanjskim prilikama (promjena tlaka) prema tome mijenja i izračunati altitude.

Nažalost, brzinski način kako ovo ispraviti - nemam. Pretpostavljam da se radi o problemu na BMP180 senzoru. Da ga probate "resetirati" svaki puta prije očitanja? Možete ugasiti napajanje ili ponovno inicijalizirati objekt u kodu. Probajte oboje.
Odgovorite