Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

Problem dva step motora s A4988

Tehnička podrška za sve module i aktuatore iz ponude e-radionica.com
Odgovorite
domagoj#2544
Hobist
Hobist

Problem dva step motora s A4988

Post Postao/la domagoj#2544 » uto kol 07, 2018 1:18 pm

Pozdrav ekipo!
Imam želju da mi se dva step motora vrte istovremeno svaki sa svojim brojem koraka. Svaki od ta dva motora ima svoj A4988 driver. Problem je u tome što je naredba stepper.move() blokirajuća, tj. program stoji s izvršavanjem tako dugo dok motor ne odvrti zadani broj koraka, a u programu mogu naredbe napisati jednu za drugom, što znači da će se tim redom i izvršavati. U praksi to znači da će se prvo jedan motor vrtjeti, a tek kad on završi, onaj drugi. Ima li neki library koji rješava taj problem ili se moram poslužiti nekim trikovima. Mogao bi npr. motore pokretati korak po korak pa bi prividno izgledalo kao da se vrte istovremeno, ali u tom slučaju brzina vrtnje ovisi o brzini procesora. Kako je taj problem riješen kod 3D printera ili CNC rutera? Tamo se steperi vrte istovremeno, barem tako izgleda. Ima li tko kakvu ideju?
Pozdrav, Domagoj
david.zovko#9820
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Re: Problem dva step motora s A4988

Post Postao/la david.zovko#9820 » čet kol 09, 2018 8:30 am

Bok Domagoj!

Dobra je ideja micati jedan po jedan stepper minimalnim pomacima u nekoj for petlji pa bi se činilo kao da se oba miču u isto vrijeme. Možeš smanjiti step na 1/8 recimo, tako da pomak traje kraće i stvarno je manji, pa će izgledati da su stepperi još više sinkronizirani.

Ali, da stvarno riješimo problem, tu je AccelStepper library koji nema blokirajuću funkciju za pomicanje motora: http://www.airspayce.com/mikem/arduino/AccelStepper/
Tu je i lib reference i primjer spajanja a A4988: https://www.pjrc.com/teensy/td_libs_AccelStepper.html

Javi jel radi! :)
domagoj#2544
Hobist
Hobist

Re: Problem dva step motora s A4988

Post Postao/la domagoj#2544 » čet kol 09, 2018 10:23 am

Bok, David!
Thanks! Trenutno sam na GO ali sutra se vraćam. Jedva čekam da ovo probam pa se javim.
Bok, Domagoj
Odgovorite