Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum.

Koliko se dugo puni litijumska baterija?

Tehnička podrška za sve ostale komponente s e-radionica.com
Odgovorite
advancedgwt#3528
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Koliko se dugo puni litijumska baterija?

Post Postao/la advancedgwt#3528 » sri ožu 20, 2019 4:58 pm

Zdravo,
Kupio sa 2900 mAh Litijumsku bateriju i punjac sa zastitom, https://e-radionica.com/hr/li-ion-punja ... m-jst.html i https://e-radionica.com/hr/18650-bateri ... 0-29e.html

Imam dva pitanja:

1) Dali su baterija napunjene kada ih neko kupi?

2) Prikljucio sam punjac na USB kabel na port kompjutera i punjenje traje vec skoro 3 sata. Da li je sve u redu?

Srdacno,
Dragan
domagoj#5696
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Re: Koliko se dugo puni litijumska baterija?

Post Postao/la domagoj#5696 » sri ožu 20, 2019 6:22 pm

Dragan, pozdrav!
Ovako na prvu bi rekao da je sve ok. Vrijeme punjenja ovisi o struji punjenja, a koliko ona iznosi kada se puni preko USB-a, iskreno ne znam. Ali ako stvari pretpostavimo ovako:
- kapacitet baterije je 2900 mAh, odnosno 2,9 Ah
- kada bi bateriju punili sa strujom od 2,9A, napunili bi je za 1h (teoretski), vjerojatno za 1,1h jer bi se onaj 0,1h potrošio na gubitke
- 2,9A je previše za USB izvor napajanja, tako da punjenje sigurno traje dulje od 1h
- ako pretpostavimo da USB može dati 500mA (možda je i to previše), onda bi punjenje trajalo cca 6h, tako da 3h ne bi smatrao problematičnim
Naravno, ako USB daje manje od 500mA, trajat će i duže a ni to nije problematično. Problematično bi bilo kada bi se baterija punila sa strujom većom od one koju propisuje proizvođač, ali kod male struje punjenja nije problem, osim što traje.
Pozdrav, Domagoj
advancedgwt#3528
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Post Postao/la advancedgwt#3528 » sri ožu 20, 2019 8:09 pm

Davide, vidovit si :)

Zelena ledica se upalila posle tri sata.

Sta mislis koliko ce da traje baterija za BME 280 koji sam prikljucio na Croduino NOVA 2 i Blynk?
ivan.fadiga#1706
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#1706 » sri ožu 20, 2019 9:30 pm

Pozdrav,
Potrošnju uređaja je teško procijeniti jer na potrošnju utječe i sam program koji se koristi( kolike su pauze, koliko često se Croduino spaja na internet i šalje podatke, itd.).
Najtočnije bi bilo spojiti ampermetar i izmjeriti struju koju troši( pratiti struju dok se ne izvrši spajanje na internet i slanje podataka) te uzeti srednju vrijednost ako se struja mijenja te jednostavno podijeliti kapacitet baterije sa potrošnjom( mA) i dobije se vrijeme u satima.
BME 280 ne troši puno (oko 1mA dok mjeri), ali kao što sam napisao Croduino Nova2 može da povuče veću struju pa bi najbolje bilo da se izmjeri ako postoji mogućnost.

Pozdrav, Ivan
david.zovko#4766
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#4766 » čet ožu 21, 2019 10:54 pm

Dok se baterije ne koriste, dok su u proizvodnji ili planiraju za shiping, baterije na oko pola napunjenosti, tj. oko 3.7V.

Trajanje punjenja najviše ovisi o punjaču, a ovaj tvoj puni strujom od 1A. Ne zaboravi da se baterije pune principom CC/CV. Zapravo, sve o ovome možeš pročitati u ovome članku: https://e-radionica.com/hr/blog/2016/07 ... aterijama/
Odgovorite