VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Step motori

Pitanja vezana uz sve ostale komponente s e-radionica.com
Odgovorite
ncecic93#4645
Novak
Novak

Step motori

Post Postao/la ncecic93#4645 » pet lis 08, 2021 1:27 pm

Poštovani,
Slučajno sam naletio na Vaš webshop i oduševio sam se.
Nažalost nisam nikad prije čuo za Vas što mislim da je šteta.

Ali da se Vam kažem zašto Vam pišem. Uhvatila me želja pokušati napraviti smart home koristeći IoT, pa jedna od stvari koje me najviše smetaju je podizanje i spuštanje roleta, pa mi se to pari kao dobro mjesto za započeti, kako se nikada nisam upustio u ovako veliki projekt i imam puno toga za naučiti molio bi da mi barem malo olakšate taj proces.
Za početak me zanima da li imate stepper motore koji bi imali dovoljno snage za podignuti rolete, ako imate trebali bi mi driveri za njih, Croduino pločica s WiFijem koja bi je nadzirala i povezivala se na raspberry pi (njega već imam), Switchevi za označavanje kraja rada i eventualno ako mi je potreban još neki komad za kojeg nisam svjestan za kontrolu motora i određivanje pozicije.

Ako imate još neki savjet rado bi ga poslušao.

P.S. Ispričavam se ako sam falio temu, ali sam vidio ovdje pod-temu o servo motorima pa sam odlučio postaviti ovdje pitanje prema preporuci Vaše kolegice.

Hvala i lijep pozdrav
domagoj#5138
Supporter
Supporter

Re: Step motori

Post Postao/la domagoj#5138 » pet lis 08, 2021 2:02 pm

Pozdrav!
Iz teksta zaključujem da se radi o roletama koje se sada dižu/spuštaju ručno i kao takve bi ih se upgrade-alo na motorno upravljanje. Mislim da prije odabira motora, krajnjih prekidača i ostalog prvo treba definirati kako motor spojiti s gurtnom jer o tom sklopu direktno ovisi potrebna snaga, a o snazi izbor motora. Dakle, prvo treba riješiti problem mehaničke prirode kako i čime osigurati da se rotiacijsko gibanje osovne motora prenese na translacijsko gibanje gurtne. Treba razmisliti i o kočnici dok je roleta u stanju mirovanja jer bi se bez kočnice spustila od vlastite težine.
Pozdrav, Domagoj
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Re: Step motori

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » pon lis 11, 2021 7:38 am

Pozdrav,
Kao prvo jako drago nam je ćuti da vas zanima elektronika, IoT i sve vezano uz to,
Domagoj je dao dobre upute za početak, kao prvo za odabir motora treba znati koliko snage motor mora imati da bi sve skupa mogao podignuti što ovisi o mehanici koju je potrebno napraviti.
Za mikrokontroler možete koristiti Croduino NOVA2 ili NOVA32 ovisno koliko vam je memorije potrebno kao i izlaznih pinova (ovisi što sve želite spojiti na mikrokontroler, ali NOVA32 ima više pinova i memorije).
Sigurno će trebati neki switch da se zna kada je kraj dizanja/spuštanja ali mislim da prvo treba riješiti mehaniku, a onda vidjeti gdje se montira switch pa ga prema tome odabrati.
Možete prvo vidjeti što drugi rade i kako rješavaju navedene probleme te onda ponovno pitajte što vas zanima.

LP,
Ivan
Odgovorite