VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Prekidač

Zapeli ste s projektom? Ovdje je pravo mjesto za postaviti pitanje. Imajte na umu da ekipa e-radionice neće uvijek i/ili redovno odgovarati na pitanja postavljena u ovom podforumu.
Odgovorite
dekip#8466
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Prekidač

Post Postao/la dekip#8466 » pon svi 10, 2021 6:13 pm

Imam neki setup na 3,3V sa LiPo baterijom. Radiće naravno prvenstveno na struju. Baterija je tu za backup. Kada spakujem ploču i sve povežem, ploča radi, baterija preuzima ako je nestala struja, u međuvremenu se puni. Na prvi pogled problema nema. Međutim...

Problem je da ja sve to treba da spakujem i pošaljem sa sve baterijom. Ako priključim i bateriju, ploča će početi da radi, a to ne želim. Treba da počne da radi tek onda kada dođe na odredište i uključi se u struju, tada bi i baterija tebala da preuzme svoju ulogu. A bateriju moram ja priključiti. Fizički prekidač ne dolazi u obzir. Ploča će biti u kutiji i za korisnika je black box.

Valjalo bi mi neko rešenje poput releja koji će spojiti bateriju sa setupom tek onda kada se ploča poveže na struju, to jest, na lokaciji. Tada bi MCU preko releja uključio i bateriju, a nakon nestanka struje bi ona nastavila da napaja ploču. Kada se potpuno isprazni, sve bi se ugasilo do dolaska struje. Tada bi se baterija polako punila i sve iz početka. Međutim, relej radi na pet volti.

Ako MCU drži relej na pet volti otvorenim dok je pod električnom strujom, to je ok. Međutim on bi trebalo da ostane ON i nakon nestanka struje da drži bateriju povezanom, ali ja tada na ploči nemam 5V. Mogu naravno da dodam još par komponenti, bust IC i slično, ali ... Ja bih pre išao ka nekom MOSFET-u. Ali kojem i kako? To bi valjalo negde na samoj liniji do JST konektora preseći. Kada se MCU upali, mogu u setup da pustim HIGH/LOW ka MOSFET-u i povežem bateriju. Ova bi posle nastavila da napaja MCU i nakon nestanka struje. Treba voditi računa i o voltage dropu, punjenju baterije i slično.

Ima li neko bolje rešenje?

Za baterijski menadžment koristim MCP73831, dok za spuštanje na 3,3V koristim SE5218.
domagoj#1300
Supporter
Supporter

Re: Prekidač

Post Postao/la domagoj#1300 » pon svi 10, 2021 7:14 pm

Dekip, pozdrav!
A relej na 3,3V? Ako sam dobro shvatio kronologija događaja bi išla ovako:
  • sve je isključeno i ništa ne radi
  • ti priključiš + pol baterije preko releja koji je isključen jer MCU ne radi pa ga ne može ni baterija uključiti
  • sklop dođe na odredište i korisnik ga uključi u struju, MCU se probudi i kroz setup uključi relej
  • sve radi i baterija se puni
  • nestane struje ali zbog uključenog releja MCU se i dalje napaja preko baterije
  • ako pre dugo nema struje sve se ugasi a kad ponovo dođe cijela priča ide ispočetka kao i kod prvog uključivanja jedino je baterija prazna
  • aka u međuvremenu dođe struja, nikom ništa, baterija se nastavlja puniti
MCu drži sam sebe na bateriji preko releja i to tako dugo dok je baterija živa. Meni to izgleda izvedivo.
Pozdrav, Domagoj
haluzanpavao#2011
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Post Postao/la haluzanpavao#2011 » pon svi 10, 2021 10:11 pm

E pa da još kažeš o kojem je procesoru riječ i po mogučnosti kaj ti je od ponova slobodno :)
Mogao bi i šemu staviti i malo koda pa da vidim kaj seda napraviti.
Ako sam dobro shvatio kod koji si uzeo od mene bi ti morti mogao poslužiti :)
Znači u pitanju je 328ica.Ako je tako onda je rješenje vrlo jednostavno :)
Sjeti se da postoji eeprom, u njega upišeš postavke koje če se kod priključenja napona iz ispravljača pokrenuti i postaviti uređaj u stanje kako ti želiš, a to je aktivacija baterije pokretanje brisanja inicijalizatora i postavljenje uređeja u normalan mod rada:))
Šala posao. Kako si ja tepam samo masta je granica.
Ako nisi raazumio što sam ovdije rekao slobodno mi se obrati na PP pa da i tebi složim jednu jednostavnu šemicu i kod :D
LP
Halužan
dekip#8466
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Post Postao/la dekip#8466 » uto svi 11, 2021 12:11 pm

@Domagoj

Tačno tako. S tim ja još nisam video relej sa kalemom na 3,3V. Ne kažem da nema. To bi bilo top.

@HaluzanPavao

Nije 328p jedini koji može da radi na 3,3V. Čak ga vrlo retko i koristim. Šema ne znači apsolutno ništa. Tamo imaš samo brdo stvari na četiri lista koji ni na koji način ne utiču na ono što meni treba. Isto važi i za skeč. Za skeč uzmi običan Blink skeč. Završiće posao. Interupt primer nema nikakve veze sa ovim. Naprotiv. Inače, ja pišem autorske članke za jedan ovdašnji časopis pa mi zbog toga treba. ;)

Domagoj me je odlično razumeo. Složio je redosled bolje od mene. Problem kod mosfeta je što pušta struju samo u jednom pravcu. Za ukključivanje baterije preko MCU i kasnije njeno punjenje bi zahtevalo komplikovanu šemu. Gde naći relej sa namotajima koji će raditi na 3,3V? O tome sam ja i najviše razmišljao.
domagoj#1300
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#1300 » uto svi 11, 2021 12:15 pm

Šaljem link u PP-u jer nisam siguran smiju li se na forumu reklamirati proizvodi.
dekip#8466
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Post Postao/la dekip#8466 » uto svi 11, 2021 12:16 pm

Što bi rekao onaj švaba Tomu Zdravkoviću u Balkan Ekspresu:
- Trebalo je da se potrudiš.
A ovaj mu odgovara:
- Nisam želeo da se potrudim.

Naravno da imaju releji na 3,3V... Nego neko nije skoknuo do gugleta...
domagoj#1300
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#1300 » uto svi 11, 2021 12:27 pm

Di, ovo nađe? Pa ovo je bilo teže naći nego relej. :D
haluzanpavao#2011
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Post Postao/la haluzanpavao#2011 » uto svi 11, 2021 12:40 pm

Očito me nisi shvatio kada sam napisao da ti kod morti može ovdije koristiti, mislio sam na poverdown mod dok ne upališ 220 koji bi preko pina 2 na 328 ili neka druga kombinacija na nekom drugom MCu . Natjerao sam 328icu sa u slip modu troši360uA, u usporedbi sa rejeom 3V 80-110ma, pa se ti misli kolko dugo more raditi sa releom , a kolko u slip modu
Pozdrav
Halužan
Zadnja izmjena: haluzanpavao#2011, dana/u uto svi 11, 2021 10:15 pm, ukupno mijenjano 1 put.
dekip#8466
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Post Postao/la dekip#8466 » uto svi 11, 2021 5:23 pm

https://datasheet.lcsc.com/lcsc/1811050 ... C24585.pdf

Datasheet za 3VDC relej u kome o njemu nema ništa. Eh ti kinezi...
Elem, sudeći po tabeli sa relejima, što im je manji radni napon, veća im je potrošnja struje. Ovaj na 3V bi po meni trebalo da troši i do 80mA. Ako bi baterija trebala i njega da drži ON da bi sve to radilo, opasno mi se smanjuje otvoreno vreme. Morala bi jača baterija.

@Pavao
U pravu si za ovo. Ali meni NE SME DA RADI uopšte dok ne dođe do klijenta. A mora sve biti povezano.
haluzanpavao#2011
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Post Postao/la haluzanpavao#2011 » uto svi 11, 2021 7:01 pm

to sam i napisao. Staviš MC u sleep mode i izađeš iz slip moda uklučenjem u struju. na pin2 dovedeš masu preko npn tranzistora kojega otvori plus napon iz ispravljača.
Kada ga zbodi u intrupt rutini iskluči slip mod i interupt na pinu2 , i neka ostane masa na pinu - nišmu nebu (samo ga nemreš koristiti za niš drugo osim za start)
Nadam se da sam bio dosta jasan sa opisom radnji.
LP
Haluzan
dekip#8466
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš
Kontakt:

Post Postao/la dekip#8466 » uto svi 11, 2021 9:40 pm

MCU mora da bude mrtav u potpunosti dok ne dođe do klijenta. Mrtav u smislu mrtav. Baterija mora da bude odsečena od sistema u svakom mogućem smislu.

Ovo što mi je Domagoj predložio će završiti posao.
Odgovorite