VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Upavljanje rasvjetom preko WLANa

Tvoj projekt je upravo dovršen? Podijeli s nama što si napravio u ovom podforumu! Upute drugima kako napraviti isti projekt su uvijek dobrodošle!
haluzanpavao#1300
Ozbiljni hardveraš
Ozbiljni hardveraš

Re: Upavljanje rasvjetom preko WLANa

Post Postao/la haluzanpavao#1300 » sub sij 23, 2021 10:35 pm

Nemože biti svejedno jer su modulacije različite ko nebo i zemlja :)
Treba prvo zamisliti svrhu . Dali je to komunikacija, video ili voice signal.
stvar dometa ili čistoća signala..........
ali za to bi trebalo otvoriti novu temu da se nekvari tvoj projekt
ivan_margit#2572
Hobist
Hobist

Post Postao/la ivan_margit#2572 » uto vel 02, 2021 10:05 am

Zašto bi bilo jednostavno kada može biti komplicirano.
MIslio sam da mi antena neće trebati jer je ESP uspio loviti signal.
Međutim ispalo je da je signal ipak preslab pa sam dodao pojačivač signala, umejsto da sam lemio antenu na pločicu.
Isti radi kako treba, međutim događa se i dalje da mi puca veza između esp-a i rutera.

Gledao sam po netu i ispada da nisam jedini i da neki ESPovi znaju imati problema s vezom.

Kako bih riješio problem dodao sam na kraj loop() petlje kod koji provjerava je li WLAN konekcija još uvijek aktivna i ako se izgubi da restarta ESP:

Kod: Označite sve

if (WiFi.status() != WL_CONNECTED) {
    Serial.println("---------VEZA IZGUBLJENA --- RESTART za 30 sek!!!----------");
    delay(30000);
    ESP.restart(); 
    }
Delay je tu isključivo da omogući vrijeme da nastala poteškoća nestane (restart rutera ili nešto slično).
Serial.print je samo za potrebe testiranja.

Međutim, niti ovo nije funkcioniralo, jer ako bi se ESP ponovo pokušao spojiti na ruter/extender koji se još podiže, zapeo bi u nekoj petlji i spajao bi se do besvjesti bez uspjeha.
Iz tog razloga sam morao dodati i sliejdeći dio koda u setup() petlju.

Kod: Označite sve

while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) {
    resetTime = millis();
    Serial.println(resetTime);
    if (resetTime>30000){
      ESP.restart();
    }
Na taj način ukoliko se ne spoji za 30 sekundi, ponovo se pokreće i počinje iznova.
Serial.print je ponovo samo za potrebe testiranja, a uvjet pod IF-om je dodan zahvaljujući doprinosu kolega s foruma (kojima zahvaljujem).

Navodno bi ESP sam trebao riješavati problem gubitka veze, no u mom slučaju je ispalo da ne riješava.
Iako internetu nudi razna riješenja za ovaj problem, moram reći da mnoga od tih riješenja još ne razumijem (zbog manjka poznavanja tematike), pa sam pribjegao ovom prostom, ali učinkovitom riješenju.

Ideja je u budućnosti napraviti još par redova koda koji će prebacivati na jednu od dvije mreže (ruter ili extender) i ako obje opcije propadnu, tek onda restartati ESP.
Naravno, ne bi bilo loše niti imati pokazatelj na kojoj mreži se nalazi u vidu LEDica u različitim bojama. No to zahtjeva demontažu instalacije :)

Učinkovito je za sada, nadam se da tako i ostane :)
domagoj#4028
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#4028 » uto vel 02, 2021 10:55 am

Zanimljiv pristup. Naravno da sam i ja imao problema s gubitkom konekcije, ali to sam riješio malo drugačije.
Kada bi mi naredba client.connect(host, 80) javila grešku, napravio bi WiFi.disconnect(), pričekao 10 s i pozvao WiFi.begin(ssid, password)
U suštini se svodi na isto kao i ESP.restart() jedino mi se restart čini elegantnije rješenje.
Moram samo napomenuti da sam gubio konekciju iz nepoznatog razloga jer mi je router bio aktivan, odnosno drugi WiFi ureađji su uredno radili, tako da nisam razmatrao slučaj kada bi router bio nedostupan.
ivan_margit#2572
Hobist
Hobist

Post Postao/la ivan_margit#2572 » uto vel 02, 2021 1:37 pm

domagoj#4031 je napisao/la:
uto vel 02, 2021 10:55 am
Zanimljiv pristup. Naravno da sam i ja imao problema s gubitkom konekcije, ali to sam riješio malo drugačije.
Kada bi mi naredba client.connect(host, 80) javila grešku, napravio bi WiFi.disconnect(), pričekao 10 s i pozvao WiFi.begin(ssid, password)
U suštini se svodi na isto kao i ESP.restart() jedino mi se restart čini elegantnije rješenje.
Moram samo napomenuti da sam gubio konekciju iz nepoznatog razloga jer mi je router bio aktivan, odnosno drugi WiFi ureađji su uredno radili, tako da nisam razmatrao slučaj kada bi router bio nedostupan.
I meni drugi uređaji (mobiteli/laptop i sl.) rade besprijekorno, ali ESP ipak gubi vezu. Nisam otkrio u čemu je stvar, a i nisam toliko potkovan u tome. Što sma po forumima čitao više od pola nisam razumio.
Možda sam kupio najjeftiniji ESP32 pa je u tome problem :D
ivan_margit#2572
Hobist
Hobist

Post Postao/la ivan_margit#2572 » uto vel 02, 2021 1:39 pm

a ovaj delay je dodan jer sam gubitak mrežne veze simulirao odspajanjem wlan pojačivača, pa sam mislio kada već krpam, neka zakrpa odradi i ovaj scenarij
david.zovko#1282
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#1282 » čet vel 04, 2021 10:13 am

ivan_margit#1753 je napisao/la:
sub sij 23, 2021 9:09 pm
Sve 5.
Ako bude kakva knjiga koju možete preporučiti za analognu elektroniku bio bih zahvalan.
Jel znaš za The Art of Electronics?
Sve što jedan elektroničar treba znati, u manje od 3000 stranica ;)
ivan_margit#2572
Hobist
Hobist

Post Postao/la ivan_margit#2572 » čet vel 04, 2021 11:59 am

david.zovko#6458 je napisao/la:
čet vel 04, 2021 10:13 am
u manje od 3000 stranica ;)
:doh:

Dobra dobra :clap:

Hvala za savjet. Baciti ću oko! :)
Neki naslov na hrvatskom?

Nabavio sam si prkeo njuškala neku staru "malu školu elektronike", koja počinje od radio prijemnika.
No, nije baš na čistom hrvatskom :lol:, a i opisi mi e odgovaraju skroz onome što bih htio uloviti.
ivan_margit#2572
Hobist
Hobist

Post Postao/la ivan_margit#2572 » ned vel 07, 2021 7:58 pm

P. S. Otkako sam dodao kod za reset i pomakao pojačivač signala nije niti jednom izgubio signal, niti se resetirao. Radi besprijekorno.
Odgovorite