VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Održavanje temperature HOTEND-a

Razgovori i pitanja o lemilicama, multimetrima, osciloskopima, 3D printerima i ostalim alatima i opremom koja čini radionicu svakog makera/elektroničara
Odgovorite
drago#7008
Novak
Novak

Održavanje temperature HOTEND-a

Post Postao/la drago#7008 » uto lis 12, 2021 1:22 pm

Pozdrav,
Imam Ender 3 V2 točno godinu dana. Printa svakodnevno. Napravljeno je dosta modifikacija. Zadnja modifikacija je možda bitna za rješavanje sadašnjeg problema. Naime, prije 2 mjeseca skinut je originalni ekstruder i originalni hotend. Zamjenjeno je sa BIQU H2 sve u jednom pakiranju. Izvanredan proizvod. Iako je u kompletu dobiven i novi grijač hotenda, nije zamijenjen kao ni termistor za očitanje temperature hotenda. Primjetio sam da je printeru trebalo jako puno vremena da krene s printanjem zato što je temperatura jako varirala od one podešene. Od -6 do +5 stupnjeva C. Nakon novog Marlin firmware-a koji omogućuje printeru dodatne funkcije, kao automatsko PID podešavanje temperature - ta procedura se ubrzala.
Međutim od prije par dana, printer već nakon 30 sekundi od početka rada stane uz upozorenje da je temperatura preniska. Ustanovio sam da normalnom brzinom dođe od sobne temperature do recimo +210 stupnjeva. Tu je opet normalno održava, ali kad krene print, temperatura vrlo brzo padne za 10 stpnjeva i printer uz zvučno upozorenje i porukom na ekranu - stane.
Na internetu ima raznih savijeta. Od lošeg lemnog spoja na matičnoj ploči uz konektor za grijač, pa do oslabljenog grijača ..... itd.
Da li je netko imao iskustva s tako nečim ? Ako je, kako je riješen.

Lp
domagoj#5138
Supporter
Supporter

Re: Održavanje temperature HOTEND-a

Post Postao/la domagoj#5138 » uto lis 12, 2021 1:52 pm

Pozdrav!
Moj problem slične prirode s očitavanjem temperature je bio spoj senzora na matičnu ploču. Ali nije se radilo o lemnom mjestu već o klemi budući da su žice tako spojene. Isto bi temperatura podivljala u radu, a budući da se radilo o klemi, očito su vibracije utjecale na to jer je u mirovanju bilo ok. Kada sam pritegnuo žice, sve je bilo ok.
Pozdrav, Domagoj
drago#7008
Novak
Novak

Post Postao/la drago#7008 » uto lis 12, 2021 2:02 pm

Pozdrav,
Ovo je bio brz odgovor. Probam sutra pa javim.
Hvala!
drago#7008
Novak
Novak

Post Postao/la drago#7008 » čet stu 04, 2021 3:36 pm

Dugo se nisam javljao. Uglavnom nakon promjene senzora za temperaturu, pritezanja spojeva i korištenja termalne paste problem se samo dva puta javio u ovih skoro mjesec dana. Podnošljivo.
Hvala na savjetima.
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » pet stu 05, 2021 7:56 am

Pozdrav,
Super da ste riješili problem, možda još nešto nije pritegnuto ili dobro zalemljeno, pa kada se printer pomiče dolazi do problema.
Ako budete imali još problema, uvijek možete pitati za pomoć.

LP,
Ivan
Odgovorite