VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

TFT ekran 1.44" 128x128, touchscreen - Adafruit_ILI9341 ne radi ispravno

Pitanja vezana uz aktuatore iz ponude e-radionica.com
Odgovorite
goran.jakovljevic#9202
Novak
Novak

TFT ekran 1.44" 128x128, touchscreen - Adafruit_ILI9341 ne radi ispravno

Post Postao/la goran.jakovljevic#9202 » uto kol 17, 2021 1:16 am

Poštovanje,

Kupio sam TFT ekran 1.44" 128x128, touchscreen prije 3 mjeseca (sad je došao na red za korištenje). Predloženi library ne radi dobro. Iscrtava samo pola ekrana dok je pola ekrana nemoguće korsititi. Ispisani tekst tj. dio koji se vidi u demo programu je zrcalan. Prema dokumentaciji trebao bi biti Adafruit_ILI9341kontroler, no nešto ne štima s njim.
Tražio sam dalje, te našao nešto tutorijala koji koriste ILI9163, no u tom slučaju postoji offset prikaza - 0,0 nije u gornjem lijevom uglu nego pomaknuta za 30tak linija niže.
Dalje sam probao ST7735 kontroler i uz podosta muke našao da je tzv. HalloWing model ono što odgovara skoro 100%. Uz dodatne korekcije unutar .h modula, može se dobiti da slika točno dolazi na rubove ekrana (primjer crtanja pravokutnika tft.drawRect(0,0,128,128, ST77XX_GREEN);)

Trenutno niti uz jedan aktivan TFT sa touchscreenom nema KKM (kako korisiti modul) uputa, pa ako bi mogli provjertiti što se točno treba korsistiti za ovaj 128x128 TFT, te kako osposobiti touchscreen dio?

Hvala unaprijed,
Goran Jakovljević
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Re: TFT ekran 1.44" 128x128, touchscreen - Adafruit_ILI9341 ne radi ispravno

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » uto kol 17, 2021 7:36 am

Pozdrav,
Na linku se nalazi KKM za jedan umirovljeni ekran, unutar njega ima primjer koda s touchscreenom pa možete pogledati i iskoristiti za početak.
U kodu postoji funkcija za rotaciju prikaza pa pokušajte s time podesiti da vam se ispravno ispisuje.
Probajte pregledati jel sve dobro spojeno, a ako i dalje bude problema slobodno se javite te nađemo rješenje.

LP,
Ivan
goran.jakovljevic#9202
Novak
Novak

Post Postao/la goran.jakovljevic#9202 » uto kol 17, 2021 6:04 pm

(Rotacija ne pomaže - jer je slika zrcalna. Spojevi su provjereni i Ok, jer nakon promjene librarya ekran radi. Touch dio ne radi a i nema ga se gdje spojiti.)

Ovo je najbolje što sam našao - no, u tom slučaju na vašem webu piše krivo:
https://www.elecrow.com/wiki/index.php? ... _Interface
https://www.elecrow.com/144-128x-128-tf ... p-855.html

Nadalje, u komentarima piše ovako - oginalni tekst (eng):
I bought two of these displays to embed in projects, and was having no success getting them to work until I discovered that these boards are NOT driven by the ILI9163C chip, but instead utilize the ST7735 display driver chip. The author of the TFT_ILI9163C library also has a TFT_ST7735 library you can download at https://github.com/sumotoy/TFT_ST7735/tree/1.0p1 . It hasn't been updated in nearly a year, but after downloading the lib and running the Benchmark example, both displays work as expected and are super fast using a Teensy3.x. For reference, the displays I received have "V2.1" on the PCB. Go to https://github.com/sumotoy/TFT_ILI9163C/wiki to learn about the various PCB versions of this display and to download the correct library.

Mogu potvrditi na ILI9163C driver koji je naveden u linku radi. Također ST7735 driver radi, uz mali pomak od 2-3 pixela (tj. zahtjeva korekciju u Adafruit_ST7735.cpp datoteci ako želite to izbjeći).

Ono što me zbunjuje je što piše da je podržan Touchscreen - no nema linija preko kojih se može napraviti interface prema touch modulu. Minimalno bi trebala postojati CS linija koja bi adresirala sklopovlje odgovorno za očitanje lokacije pritiska.

Ako ste u mogućnosti, spojite jedan od modula pa pokušajte dohvatiti touchscreen podatke ili izvrtiti demo grafike preko deklarirano ILI9341 drivera.
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » sri kol 18, 2021 8:22 am

Pozdrav,
Isprike zbog greške koja se dogodila, na žalost ekran nema touch na sebi, prijašnji TFT ekrani su imali touch, ali trenutno dostupni nemaju.
Ako vam ekran ne odgovara zbog toga što nema touch možete se javiti na kontakt@e-radionica.com kako bi dogovorili povrat ekrana.
Također hvala za library koji ste postavili i koji radi s ekranom, sigurno će nekome dobro doći ako bude radio s TFT ekranima.

LP,
Ivan
ivan.skomrak#1108
Novak
Novak

Post Postao/la ivan.skomrak#1108 » sri stu 17, 2021 3:27 am

Pozdrav,

da li je problem touch screen-a problem na svim TFT ekranima. Ja sam kupio 2,4", tek ga sad isprobavam, a primjer 2 iz turtorijala radi, dok ne kužim gdje je problem, primjer 1 iz turtorijala nažalost ne funkcionira?
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » sri stu 17, 2021 8:10 am

Pozdrav,

Nije problem na svim ekranima. Neki od ekrana imaju touch što je vidljivo na samom ekranu (ako ima touch postoje pinovi za spajanje).
Na slici je vidljivo da u donjem desnom kutu ima nekoliko pinova krajem kojih piše "touch" te navedeni ekran ima touch na sebi.
slika

Dali ste sve dobro povezali (touch pinove) jer prvi primjer koristi touch.
Možete otvoriti serial monitor te će vam se tamo ispisati dali je touch inicijaliziran, a ako nije izvođenje koda stane jer ne može dalje raditi bez toucha. Ako niste dobro spojili touch onda kod stanje s izvođenjem i ne iscrta se ništa na ekranu.
Još jednom provjerite sve spojeve i pogledajte što se ispisuje u serial monitoru ta ako ne uspijete riješiti problem javite se kako bi vam pomogli.

LP,
Ivan
ivan.skomrak#1108
Novak
Novak

Post Postao/la ivan.skomrak#1108 » sri stu 17, 2021 10:43 pm

Provjerio sam spojeve, ali sam i pronašao na ekranu poziciju tipki koje touch prepoznaje i okrenuti su nasuprotno od položaja ispisivanja na ekranu.
Nakon promjene rotacije za touch screen:
ts.setRotation(1);
položaj hvatanja dolazi na istu stranu kao i ispisane tipke, ali zamaknuto niže i ulijevo (kao na slici)
Kako dobiti točne položaje?

slika
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » pon stu 22, 2021 8:38 am

Pozdrav,

Drago mi je da ste uspjeli. U kodu je moguće okretati sliku što sam zaboravio napomenuti u prošlom postu.
Osim slike može se okrenuti i touch kako ste vi napravili.

Prilikom korištenja potrebno je kalibrirati touch kako bi njegove koordinate bile usklađene s koordinatama displaya.
Za kalibraciju možete složiti jednostavan kod da u kuteve postavite točke na poznate lokacije displaya i onda touch vrijednosti (x i y) ispisujete na Serial monitor.
kada dobijete minimalne i maksimalne vrijednosti za touch potrebno je u kodu promijeniti vrijednosti varijabli kako bi sve radilo ispravno.

Kod: Označite sve

#define TS_MINX 150
#define TS_MINY 150
#define TS_MAXX 3900
#define TS_MAXY 4900
LP,
Ivan
Odgovorite