VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

STEPDOWN MP2307

Pitanja vezana uz aktuatore iz ponude e-radionica.com
Odgovorite
ivan.fiala#8679
Novak
Novak

STEPDOWN MP2307

Post Postao/la ivan.fiala#8679 » pon kol 17, 2020 2:14 pm

Pozdrav, radim automatski sustav navodnjavanja, malo sam zahrđo sa elektronikom, davno je bila srednja pa bi trebo pomoc oko

Koristit cu 12V, 1.2 Ah bateriju za napajanje
12 Voltni magnetni ventil
Senzor vlažnosti tla
I SHT 20 senzor za temperaturu i vlagu
Arduino Mega

STEPDOWN MP2307

Mosfet koji bi koristio kao sklopku je IRF 540

Snubber dioda je 1D4007

S obzirom da je napajanje 12 V i to je na samoj granici rada Arduina, a sustav navodnjavanja ce bit kap-na-kap sto znaci da ce i radit neko vrijeme, da izbjegnem pregrijavanja, ili jos gore spaljivanje arduina planiro sam koristit stepdown ovaj gore navedeni i spustit na 9V, i mislio sam spojit po ovoj shemi na slici, zanima me jel bi to radilo, jel mozda overkill, nesto mozda zamjenit u tom sustavu i sl? Svaki savijet je dobro dosao

Ako se to moze zanima me kako podesit stepdown na tu vrijednost da daje

Senzor vlage tla ne bi radio cijelo vrijeme vec bi ga se aktiviralo ovisno o temperaturi i vlazi zraka koja bi se mjerila svakih sat-dva

slika
domagoj#7135
Supporter
Supporter

Re: STEPDOWN MP2307

Post Postao/la domagoj#7135 » pon kol 17, 2020 4:04 pm

Ivane, pozdrav!
Nešto slično sam radio samo nije bilo u pitanju navodnjavanje, već vodokotlić i koristio sam Croduino Damba, ali ostatak je skoro isti. Nisam elektroničar ali mislim da Mega može raditi i na 5V. U tom slučaju bi sa step down modulom spustio napon na 5V i njega odveo na sve potrošače (Mega, SHT20 i senzor vlage). Odnosno, 5V za potrošače ne bi uzeo s Mege već direktno sa step down modula. Na taj način Mega neće biti opterećena potrošnjom SHT20 i senzora vlage pa pretpostavljam da može raditi na 5V (kao kad je spojena preko USB-a). Razlog zašto bi spustio s 9 na 5V je taj da baterija što duže traje. U tom slučaju 5V na Megu treba dovesti preko pina 5V a ne VIN. Ostalo na priloženoj shemi mi je ok.
Pozdrav, Domagoj
Odgovorite