VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Spajanje Lora Breakout 5V sa Ardu. Nano

Pitanja vezana uz IoT (Internet of Things) te komunikacijske dijelove iz ponude e-radionica.com
Odgovorite
igortomljanovic2#5639
Novak
Novak

Spajanje Lora Breakout 5V sa Ardu. Nano

Post Postao/la igortomljanovic2#5639 » sri ruj 29, 2021 4:52 pm

Pozdrav ekipa!

Može mala pomoć.
Kupio sam od Vas dva Lora breakout board 868Mhz 5V SMA
i dvije antene.

Kako da spojim Lora modul sa Aruino Nano-om?

Drugo pitanje je dali mogu bežično spojiti dva Aruino Nano-a
preko Lora modula u neku vrstu transparentne veze.

gdije bi jedan Arduino slao poziciju Potenciometara i
stanje dva gumba.

a drugi primio podatke i upravljao sa Servo motoricem i par releja.

i to na udaljenosti oko 2km :)
Hvala!
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Re: Spajanje Lora Breakout 5V sa Ardu. Nano

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » čet ruj 30, 2021 7:48 am

Pozdrav,
Lora modul se spaja na SPI komunikaciju od mikrokontrolera te ima još neke dodatne pinove koje je potrebno spojiti (RST, DIO0 i DIO1, ali to ovisi o kodu kako je postavljeno).
Na žalost trenutno nemamo KKM za Lora module, ali svakako će mo pomoći ovdje na forumu.
Lora može slati i primati podatke između dva modula kako ste opisali, za navedenu udaljenost bi trebalo raditi ako su na otvorenom (da nisu u zgradi ili nekom podrumu koji je zatvoren) i imate antene.
Mislim da je Domagoj radio nešto slično s Lora modulima pa se možda on javi kada vidi post.

Svakako probajte malo potražiti što se nudi za lora transmitter i receiver kako bi vidjeli što se sve može napraviti, ako pak ne nađete što vam odgovara ili zapnete u nečemu slobodno nam pišite kako bi dali rješenje problema. :think:

LP,
Ivan
domagoj#5138
Supporter
Supporter

Re: Spajanje Lora Breakout 5V sa Ardu. Nano

Post Postao/la domagoj#5138 » čet ruj 30, 2021 11:57 am

Pozdrav!
Nisam konkretno radio s tim LoRa modulom, ali pretpostavljam da su slični, barem po osnovnim karakteristikama. Što se tiče drugog pitanja, odgovor je da, a što se tiče udaljenosti, odgovor je možda. Udaljenost ovisi o više faktora, kako je Ivan već rekao, a najvažniji su okolina: grad, livada, šuma, more itd. Zatim, koja se antena koristi, ali i količina podataka koja se šalje. U svojoj osnovi LoRa paket nie bi smio biti duži od 250 byte-ova, a ako se koristi LoRa WAN protokol onda korisni sadržaj ne bi trebao biti veći od 50 byte-ova jer je ostatak popunjen WAN protokolom. U LoRa dokumentaciji izričito piše da domet ovisi o količini podataka i koliko učestalo se šalje. Više podataka i češće slanje će skratiti domet. Malo sam se pozabavio dometom i u gradu sam imao cca 250 do 300 m, a na livadi sam poslije 1 km pješaćenja kroz gustu travu i žbunje odustao jer ga nisam natjerao da veza pukne. U oba slučaja sam jedan LoRa modul imao u kući, a s druim sam se šetao po vani. Ovaj koji je bio kod mene imao je ekran i svakih 10s bi slao kontrolnu poruku koju bi onaj u kući primio i poslao je nazad. Kad bi mi se poruka vratila znao sam da komunikacija još uvijek radi. Probao sam i unutar zgrade i uspješno su komunicirali između 4 armirano-betonske deke.
To bi ukratko bilo to.Stvarčica je dosta upotrebljiva ali trebamo znati da se domet ne može lako izračunati. Prema dokumentaciji, domet na otvorenom je do 10 km i ja vjerujem da je. Domet ovisi i o frekvenciji. Što je veća frekvencija, veći je domet. Ovi moduli rade 868MHz, a npr. mobiteli na nešto više od 900MHz. Po toj karakteristici bi im dometi trebali biti slični.
U svakom slučaju treba probati.
Pozdrav, Domagoj
Odgovorite