VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Lokalna domena

Pitanja vezana uz IoT (Internet of Things) te komunikacijske dijelove iz ponude e-radionica.com
Odgovorite
ivan_margit#7512
Hobist
Hobist

Lokalna domena

Post Postao/la ivan_margit#7512 » pon vel 15, 2021 12:03 pm

Dobar dan.
Vraćam se opet na svoj projekt koji sam napravio vezano za WLAN upravljani relej.
Primijetio sam da mi nakon restarta rutera ESP dobije drugu lokalnu IP adresu. Meni to ne predstavlja veliki problem jer u ruteru pročitam koji mu je IP i stvar opet ide dalje. Ali razmišljao sam sličnu stvar napraviti i za rodbinu koji nisu s tehnikom na ti, pa me zanimalo... Mogu li lokalno definirati neku domenu (npr "esp_rasvjeta" koju bi ruter sam prepoznao i otišao na IP adresu koju je dodijelio ESPu?
domagoj#1507
Supporter
Supporter

Re: Lokalna domena

Post Postao/la domagoj#1507 » pon vel 15, 2021 1:46 pm

Bok!
Nisam siguran da se to može baš tako napraviti, ali sam siguran da se ruteru može reći od koje do koje adrese da dodjeljuje klijentima, odnosno da mu se može reći koje su mu adrese fiksne. Npr. isti bi bio problem kad bi imao mrežni printer. Sigurno ne bi bilo zgodno da printer svaki put dobije drugu adresu. Negdje u setupu rutera to sigurno ima.
Bok, Domagoj
ivan_margit#7512
Hobist
Hobist

Post Postao/la ivan_margit#7512 » pon vel 15, 2021 1:56 pm

Hvala.
Mislio sam da ESP može reći ruteru pod kojim Aliasom da ga traži odnosno da ga prepozna tako da korisnica (ili korisnik 😅) koji ne znaju podešavati postavke na ruteru ne trebaju ništa već samo uključiti ESP i uvijek uvijek istu domenu. Primjerice netko ima lokalne IP adrese 192.168.1.xxx, a netko 192.168.5.xxx.
domagoj#1507
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#1507 » pon vel 15, 2021 2:56 pm

DNS radi upravo drugačije. Kad na internetu prozovemo npr. stranicu e-radionica.com, naša mrežna kartica se obrati DNS serveru i pita koja je adresa od e-radionca.com? DNS server vrati neki broj i naš browser onda direktno prozove taj broj. To bi bilo pojednostavljeno rečeno. Srž toga je da broj unaprijed mora biti definiran i tom broju se dodjeljuje naziv. Problem je u tome što ne možemo ruteru podmetnuti alias ako ne znamo adresu, a on pak adresu može promijeniti. Ali zato možemo reći ruteru da adrese dodjeljuje od nekog do nekog broja, pa nam onda alias nije ni bitan jer se adresa uređaja ne mijenja. Da se vratim na početak priče, komunikacija u konačnici ide preko adrese a ne preko imena, samo je ljudima lakše pamtiti imena pa su smislili DNS servere koji će imena pretvoriti u adresu. Postoji mogućnost dinamičkog dodjeljivanja adresa nekom imenu ali mi se to čini kompliciranije nego da ruteru kažem da neke adrese ne dira.
marko.haberl+eradionica#7500
Novak
Novak

Post Postao/la marko.haberl+eradionica#7500 » ned tra 11, 2021 9:10 am

Postoji druga opcija, a da se ne dira po ruteru. Nije bas idealna, al opet, relativno je robusna.

Na aplikaciji s kojom upravljas (ova na mobitelu) napravis da pogleda na kojoj se IP adresi nalazi mobitel - na kucnim ruterima kod nas je to uvijek 192.168.X.aaa. Ovaj X je obicno 1 ili 5 - no to nije bitno, jer ako je mobitel na X, bit ce i esp.
I onda krenes pingati esp tako da mijenjas samo ovaj 4. broj 192.168.X.1, 192.168.X.2, 192.168.X.3 ... i kad se javi na mobitel spremis njegov IP i komuniciras tako.

Ako netko restarta ruter i IP adrese se promjene (a tebi prestane raditi komunikacija sa esp) samo ponovis pricu.
Odgovorite