VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Spajanje preko switch-a

Pitanja vezana uz IoT (Internet of Things) te komunikacijske dijelove iz ponude e-radionica.com
Odgovorite
ernest.mestrovic#6046
Novak
Novak

Spajanje preko switch-a

Post Postao/la ernest.mestrovic#6046 » pet ožu 05, 2021 9:02 pm

Molim vas za pomoć. Pokušao sam se spojiti putem Ethernet shielda na mrežu na način da sam uređaj spojio na shwitch koji inače koristim za povezivanje ostalih računala i printera na lokalnu mrežu. Nakon takvog povezivanja nisam mogao ostvariti povezivanje i arudino nije bio vidljiv na mreži (za provjeru što je spojeno na mrežu koristi Fing program). Kada sam Ethernet shield spojio izravno na ruter sve je radilo kako treba. Imate li ideju o čemu se tu radi i na koji način bi mogao koristiti switch. Switch koji koristim je jednostavni D-Link.

Pozdrav
Ernest
domagoj#9274
Supporter
Supporter

Re: Spajanje preko switch-a

Post Postao/la domagoj#9274 » pet ožu 05, 2021 9:46 pm

Ovako na pravu sve izgleda normalno, ali očito je u nečem problem. Prvo da vidim jesam li dobro shvatio: Arduino je spojen na switch, a switch je spojen na router? Ima li Arduino fiksnu IP adresu ili je dodjeljuje router?
Ako mu router treba dodijeliti adresu, to očito ne radi preko switcha, pa bi mu probao upisati fiksnu. To bi trebalo raditi, samo da se ta adresa ne poklapa s neki uređajem.
Pozdrav, Domagoj
ernest.mestrovic#6046
Novak
Novak

Post Postao/la ernest.mestrovic#6046 » pet ožu 05, 2021 10:14 pm

Da da dobro ste svatili. Arudino --> preklopnik --> ruter. Upisao sam IP adresu koja je sigurno slobodna, no to nije pomoglo. Gledao sam malo iskustva drugih koji su imali sličan problem, no nisam nešto pametno iz toga mogao izvuči. Čini se da to ovisi o vrsti preklopnika koji se koristi.

Ako imate još neku ideju javite

pozdrav
Ernest
domagoj#9274
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#9274 » pet ožu 05, 2021 11:04 pm

A ako je na isti switch zakopčano računalo, vide li se računalo i arduino? Sad mi je pala još jedna banalna stvar. Je li možda mrežni kabel između arduina i switcha cross-over? Naime, neka mrežna oprema (ruteri, mrežne kartice itd.) znaju provjeriti je li kabel ukrižen ili nije pa ako slučajno je, onda interno okrenu žice. Switch to možda ne zna napraviti pa onda ispada da arduino na ruteru radi a na switchu ne. Kabel bi inače između arduina i switcha trebao biti neukrižen. S druge strane, s ukriženim kablom direknti spoj arduina i računala uz ručno zadavanje adresa na obje strane bi trebalo raditi.
david.zovko#6233
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#6233 » ned ožu 07, 2021 12:20 am

Isti smo problem imali s w5100 Ethernet kontrolerom i nismo ga uspjeli otkloniti. Switch ne pušta pakete koji idu od W5100 iz nekog razloga, nismo ulazili previše u dubinu kada smo primjertili da radi direktno na ruteru :)
ernest.mestrovic#6046
Novak
Novak

Post Postao/la ernest.mestrovic#6046 » ned ožu 07, 2021 7:03 pm

Mislim da je problem u nekim vrstama switch-eva. Nabavio sam novi uređaj, djelom radi toga jer je stari imao samo 5 portova a djelom da vidim jel ce raditi sa novih sklopovima . I sad s novim veza radi. Cini se da je to do nekih komunikacijskih protokola koje switchevi imaju. Pretraživao sam druge forume, no točno rješenje nisam uspio pronači. Eto... stvar je čini se vezena uz opremu. I rješenje barem koliko vidim ovisi o empirijskom pristupu, probaš ovo probaš ono dok ne proradi....

U svakom slučaju hvala na pomoći

Ernest
Odgovorite