VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Auxiliary Axis Da ili Ne?

Razviti elektronički proizvod nije jednostavno, pa neka ovo bude mjesto gdje možemo razgovarati o dizajnu tiskanih pločica i razvoju svojih elektroničkih proizvoda
Odgovorite
about_software#1997
Novak
Novak

Auxiliary Axis Da ili Ne?

Post Postao/la about_software#1997 » sub tra 17, 2021 10:22 pm

Cemu sluzi Auxiliary Axis i treba li ga koristiti kod dvostranih plocica?

slika
ivan.fadiga#1178
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Re: Auxiliary Axis Da ili Ne?

Post Postao/la ivan.fadiga#1178 » ned tra 18, 2021 1:39 pm

Pozdrav,
Kako KiCad ima malo čudne postavke da mu j ishodište u gornjem lijevom kutu, teško s eje snalaziti kada se radi dizajn pločice jer je potrebno preračunavati svaku koordinatu.
Kada radim neku pločicu postavim ishodište na neko normalno mjesto (polovica okvira) koristeći navedenu opciju. Osim toga pod Preferencses je potrebno postaviti da se za ishodište koristi auxiliary axis. Tako je lakše organizirati pločicu i pozicije komponenti. Prilikom generiranja datoteka za proizvodnju potrebno je također pod opcijama odabrati da se za ishodište koristi ovo koje smo postavili.

LP,
Ivan
about_software#1997
Novak
Novak

Post Postao/la about_software#1997 » sri tra 21, 2021 8:25 am

Negdje sam vidio da se Auxiliary Axis postavlja u donji lijevi corner na pozicije 0,0
Ako se tako postavi, moze li se desiti da ce ploca biti pogresno izbusena?

Ili, da li je bolje ne postavljati je?
ivan.fadiga#1178
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#1178 » sri tra 21, 2021 8:15 pm

Trenutno koristim KiCad nightly verziju 5.99. koja je malo drukčija i razlikuje se po nekim opcijama, tako je i 0,0 u gornjem lijevom kutu što mi ne odgovara kako sam prethodno opisao pa si sam postavim ishodište negdje na pola sheeta i onda prema tome crtam pločicu. Do sada sam tako napravio par pločica i bilo je sve dobro, samo prilikom generiranja gerber datoteka označim da se koristi postavljeno ishodište i sve je ok.
Kada napravite pločicu i gerber datoteke za proizvodnju možete ju pregledati s nekim gerber viewerom te će te tako odmah vidjeti jeli sve ok.

LP,
Ivan
about_software#1997
Novak
Novak

Post Postao/la about_software#1997 » čet tra 22, 2021 8:33 pm

Mora li se postaviti Auxiliary Axis?
ivan.fadiga#1178
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#1178 » pet tra 23, 2021 7:11 am

Nije neophodno, ali lakše je raditi kada je on postavljen i kada se pločica krene crtati od 0,0, barem što se tiče proizvodnje PCB-a.

LP,
Ivan
Odgovorite