VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Croduino Basic2

Pitanja vezana uz Croduino pločice: Basic serija, NOVA/miniNOVA serija, STM32, Damba itd.
Odgovorite
domagoj#1920
Supporter
Supporter

Croduino Basic2

Post Postao/la domagoj#1920 » čet ruj 03, 2020 4:48 pm

Pozdrav ekipo!
Danas mi se javio sijedeći problem: Croduino Basic2 glumi sat s 12 NeoPixel-om i nestalo je struje. Kad se struja vratila NeoPixel je bio ugašen, tj nije pokazivao vrijeme premda imam RTC. Raskopam stvar i vidim da na Basicu2 svijetle bijela i plava LED-ica, a crvena je ugašena. Probam upload i naravno da ne radi. Međutim, board info radi i javi ovo:
BN: Unknown board
VID: 10C4
PID: EA60
SN: Upload any sketch to obtain it
Neka ideja, ili se moram pomiriti da je Basicu2 dojadilo biti stolni sat.
Pozdrav, Domagoj
haluzanpavao#1262
Hobist
Hobist

Re: Croduino Basic2

Post Postao/la haluzanpavao#1262 » čet ruj 03, 2020 5:33 pm

zbog malo višeg napona kod vračanja struje u VN mrežu pojavio se melo večo napon pa je krepo ili napola krepo CP2102atmega328 morti nije dobila previše pa bi mogla i dalje raditi , ako sa napaja sa pvrin 5v i vjerojatno ga treba reprogramirati sa mojim programatorom ili nekim sličnim (PonyProg).
iako ste mogli dati malo više podataka, ( ura se napaja preko usb_a na PCu ili?, dali ima napajanje 328ica??( 5v imeđu gnd i 5v, na letvi se to može lako izmjeriti))
sretno sa diagnostikom.
domagoj#1920
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#1920 » čet ruj 03, 2020 5:55 pm

Hvala za info. Budem malo mjerio pa javim. Uglavnom, ura se napaja preko 5V ispravljača, direktno na 5V pin, nije preko PC-a i USB-a na pločici.
haluzanpavao#1262
Hobist
Hobist

Post Postao/la haluzanpavao#1262 » pet ruj 04, 2020 8:54 pm

Izgleda da je u tom sločaju dobila po registrima 328ca. Pokušati sa pony prog resetirati čip ako ne prolazi ostaje još VN reseter ako ni on ne pomogne znam sigurno rješenje :)
Kanta za smeće :(. Iako vjerujem da dovde nečeš trebati. jer meni nikada nije krepala 328ica iako se zblenula do bola :)
Sretno
david.zovko#3433
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#3433 » pet ruj 04, 2020 9:16 pm

Moguće da se dogodio nekakav prenapon koji je spalio nešto što ne bi smio. Prema board controller info, USB-UART konverter mi se čini se OK, ali ne i kontroler..

ako imaš alat, sam bi bio posao zamijeniti atmegu, bootloadati i probati opet :))
domagoj#1920
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#1920 » sub ruj 05, 2020 9:49 am

Nemam alat, ali nemam ni znanja da sve ove operacije napravim. Ovaj post je bio više edukativnog karaktera kako bi ostali članovi možda mogli riješiti neki svoj sličan problem.
Konkretno, za napajanje sam koristio https://e-radionica.com/hr/napajanje-5v ... lazom.html ali kabel nije standardni USB, već onaj koji ima samo dvije žice, tako da sam se spojio na +5V i GND, a ne preko USB konektora na Basicu. Možda i taj detalj otkrije kakvu skrivenu poruku.
Još uvijek nisam izmjerio napon ali budem. :oops:
david.zovko#3433
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#3433 » ned ruj 06, 2020 1:13 pm

To je to onda, ako je korišteno takvo napajanje, nešto je nastradalo u tom trenu kada je nestalo struje zbog prenapona. Bilokakvi drukčiji kabel tu ne bi napravio razliku..
domagoj#1920
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#1920 » ned ruj 06, 2020 7:27 pm

Sada mi se nameću dva pitanja obzirom na prenapon:
1. Da sam koristio isto napjanje, ali da sam ga spojio preko USB konektora na Basicu?
2. Da sam koristio napajanje npr. 7-12V i spojio ga na VIN?
david.zovko#3433
e-radionica.com team
e-radionica.com team
Kontakt:

Post Postao/la david.zovko#3433 » uto ruj 08, 2020 8:45 am

Preko USB konektora ima osigurač, no sve ostalo je isto. Dakle, da se radi o prenaponu, ne bi pomoglo to što ide na USB.

Da je išlo na VIN, tu je već "ovisi". Ako bi prenapon bio 12V, regulator bi to "izregulirao" i dao na izlazu 5V, što je naravno savršeno u redu za mikrokontroler koji je ovdje stradao. Ali da je prenapon napona većeg od 12V, tu već može bit svega, i da regulator svejedno "proguta", da "proguta" barem dio pa ne ošteti mikrokontroler ili ošteti samo sebe ili jednostavno da završi na istome, kao i sada..
domagoj#1920
Supporter
Supporter

Post Postao/la domagoj#1920 » uto ruj 08, 2020 9:58 am

Evo još jednog detalja kojeg možda nije loše spomenuti u ovoj situaciji. Imam još jedan Basic2 koji radi 24h/dan ali se napaja preko ovog mini napjanja https://e-radionica.com/hr/ac-dc-mini-n ... ma-dc.html
Naravno, i on je ostao bez struje ali se njemu nije ništa dogodilo nakon povratka. Kako i kod ovog koji je stradao napajanje dovodim na +5V i GND.
Ako sam dobro shvatio, prenapon se događa kod ponovnog ukapčanja, odnosno dolaska struje. Kako da si protumačim razliku između te situacije i situacije kada napajanje ručno ukopčam u zidnu utučnicu? Ima li veze nekakav faktor istovremenosti, odnosno kod ponovno dođe struja, sva trošila u stanu se istovremeno uključe?
Odgovorite