VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Croduino Nova - Spajanje bez USB porta

Pitanja vezana uz Croduino pločice: Basic serija, NOVA/miniNOVA serija, STM32, Damba itd.
Odgovorite
ndukic#3559
Novak
Novak

Croduino Nova - Spajanje bez USB porta

Post Postao/la ndukic#3559 » sri lis 20, 2021 6:45 pm

Pozdrav svima,

Imam Croduino Nova (https://e-radionica.com/hr/croduino-nova.html) pločicu na kojoj je otpao USB konektor. Za napajanje pretpostavljam da je dovoljno da dovedem 5V DC na VIN te GND. Međutim, interesira me kako se spojiti na serijsko sučelje da mogu pločicu programirati?

Imam USB to TTL serial Cable (https://www.adafruit.com/product/954) koji sam prije koristio za Raspberry Pi, pretpostavljam da se on može korisititi. Može pomoć oko spajanja?

Hvala
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Re: Croduino Nova - Spajanje bez USB porta

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » čet lis 21, 2021 7:52 am

Pozdrav,
Svakako trebate dovesti 5V s USB-a na 5V Croduina i spojiti GND da bi uređaj radio, ali s navedenim TTL kablom Vam se uređaj neće resetirati i postaviti GPIO0 pin u dobro stanje.
Trebali bi se spojiti na RX i TX pinove (GPIO1 i 3) te postaviti GPIO 0 na GND te onda resetirati mikrokontroler te prebaciti kod. Stvar je u tome što treba pogoditi kada treba resetirati mikrokontroler, ali može se i tako programirati samo što je teže.
Na pločici postoji USB-UART IC koji obavlja sve navedeno kada se prebacuje kod te je onda programiranje puno lakše.
Možda bi ste mogli zamijeniti USB ili kupiti USB breakout te se spojiti žicama na vodove na pločici te bi ste onda imali jednostavno programiranje kao i prije.

LP,
Ivan
ndukic#3559
Novak
Novak

Post Postao/la ndukic#3559 » pet lis 22, 2021 12:17 pm

Hvala na odgovoru. Da li postoji ikakav način na koji mogu pogoditi kad resetirati mikrokontroler? Ako je to čista sreća, onda USB Breakout je jedina opcija jer sam već probao zamijeniti USB pa mi nije baš išlo. Koji USB breakout mogu korisiti i ako može savjet kako kako ga spojiti? Ove sam našao na e-radionica i radije bi Type A nego microUSB.

USB Type-A: https://e-radionica.com/hr/breakout-za- ... ektor.html
microUSB: https://e-radionica.com/hr/microusb-breakout.html

Hvala,
Niko
ivan.fadiga#8824 je napisao/la:
čet lis 21, 2021 7:52 am
Pozdrav,
Svakako trebate dovesti 5V s USB-a na 5V Croduina i spojiti GND da bi uređaj radio, ali s navedenim TTL kablom Vam se uređaj neće resetirati i postaviti GPIO0 pin u dobro stanje.
Trebali bi se spojiti na RX i TX pinove (GPIO1 i 3) te postaviti GPIO 0 na GND te onda resetirati mikrokontroler te prebaciti kod. Stvar je u tome što treba pogoditi kada treba resetirati mikrokontroler, ali može se i tako programirati samo što je teže.
Na pločici postoji USB-UART IC koji obavlja sve navedeno kada se prebacuje kod te je onda programiranje puno lakše.
Možda bi ste mogli zamijeniti USB ili kupiti USB breakout te se spojiti žicama na vodove na pločici te bi ste onda imali jednostavno programiranje kao i prije.

LP,
Ivan
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » uto lis 26, 2021 7:18 am

Pozdrav,
Kao što sam prethodno napisao potrebno je napajanje i data linije USB-a.
Na slici je označeno gdje se spaja D+ i D- kao i napajanje. GND možete spojiti na bilo koji GND pin ili na mehaničke pinove za micro USB (rupe gdje idu nožice kućišta USB-a).
Možete staviti bilo koji breakout odnosno koji Vama više odgovara.
slika

LP,
Ivan
ndukic#3559
Novak
Novak

Post Postao/la ndukic#3559 » uto stu 16, 2021 11:19 am

Hvala puno na odgovoru, pomoglo je i imam opet iskoristivi uređaj :-)

LP
ivan.fadiga#4726 je napisao/la:
uto lis 26, 2021 7:18 am
Pozdrav,
Kao što sam prethodno napisao potrebno je napajanje i data linije USB-a.
Na slici je označeno gdje se spaja D+ i D- kao i napajanje. GND možete spojiti na bilo koji GND pin ili na mehaničke pinove za micro USB (rupe gdje idu nožice kućišta USB-a).
Možete staviti bilo koji breakout odnosno koji Vama više odgovara.
slika

LP,
Ivan
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » sri stu 17, 2021 7:50 am

Pozdrav,

Drago mi je da ste uspjeli i da imate Croduino koji ponovno radi. Također svakim popravkom se ponešto nauči, a i zanimljivije je kada dobar kada nešto sami popravite.

Nadam se da će vas popravljeni Croduino služiti još dugo i da neće zahtijevati dodatne popravke.
Ako bude još nekih pitanja slobodno nas kontaktirajte.

LP,
Ivan
Odgovorite