VAŽNO! Ovdje pročitajte kako se registrirati na forum. Bez registracije, nećete biti u mogućnosti pisati na forumu.

Solarno napajanje

Zapeli ste s projektom? Ovdje je pravo mjesto za postaviti pitanje. Imajte na umu da ekipa e-radionice neće uvijek i/ili redovno odgovarati na pitanja postavljena u ovom podforumu.
Odgovorite
hsomodi#4409
Novak
Novak

Solarno napajanje

Post Postao/la hsomodi#4409 » pet srp 16, 2021 10:47 am

Zanima me koje su najbolje komponente za kupiti kako bih moj projekt napajao solarno?
Razmišaljo sam o 12 V panelima kako bih bolje iskoristio sunčevu unergiju kada ima manje sunca.
https://e-radionica.com/hr/solarni-panel-1-5w-12v.html

No nisam pronašao punjač litijskih baterija koji prima 12 V ulaznog napona, tj. ovaj
https://e-radionica.com/hr/punjac-2s-li ... onica.html
treba minimalno 9,2 V. Hoću li dobiti 9,2 V na odabranom Sunčevom panelu kada ima manje Sunca?

Koje komponente biste mi predložili da na kraju dobijem izlazni napon 5V prema USB specifikaciji?
ivan.fadiga#4726
e-radionica.com team
e-radionica.com team

Re: Solarno napajanje

Post Postao/la ivan.fadiga#4726 » pon srp 19, 2021 7:55 am

Pozdrav,
Panel je ok samo ćete trebati više panela paralelno spojiti da dobijete neku struju koja će stvarno napuniti baterije.
Odabrali ste panel od 12V i sad znate koji vam je ulazni napon u punjač, ali niste napisali koju bateriju planirate koristiti (1S, 2S ili nešto treće)
Prema izboru baterije i solarnog panela trebate pronaći punjač koji na ulazu prima 12V a na izlazu osigurava punjenje određenog baterijskog paketa koji odaberete.
Pošto vam treba 5V na izlazu možda odmah pronaći neku MPPT punjač koji na izlazu daje 5V jer ih sigurno ima. Ako ne nađete ništa takvo može se koristiti i buck konverter za spuštanje napona.

Ako može malo više detalja o odabranoj bateriji/paketu kako bi znali predložiti neki punjač koji odgovara vašim potrebama.

LP,
Ivan
Odgovorite